ASAT/ALAT tõus 14.04.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Küsiks nõu ja arvamust kõrgenenud ASAT ja ALAT näitude suhtes.
Alkoholi tarvitamine harva (max 1-2x kuus ning ka siis lahja alkohol ja väike kogus. 2-3x aastas sünnipäev jne ka kangem)
Ravimeid ei tarvita. Toitumine tavaline, kuid alati saaks ka tervislikumalt. Otseselt rasvast liha jne ei söö.
Muu probleemiga eriarstile pöördudes juhuslik leid vereanalüüsil (ref. AST,ALT alla 40) :ASAT 60, ALAT 44 (okt 2010) ning kordusanalüüs (nov 2010) asat 56, alat 45.
Perearsti soovitus hoiduda alkoholist ja toituda tervislikult ning näidud normaliseeruvad.
Jaanuar 2011 perearsti analüüs - ASAT 58, ALAT 45 ja suunas gastroenteroloogile, kus veebruaris 2011 analüüs (ref. AST 34,alt 55) :
ASAT 59, ALAT 52. Lisaks rida erinevaid analüüse (spetsiifilised maksale ja üldisemad näitajad), mis normi piires.
B ja C hepatiidi analüüs negatiivne. Ultraheli labivaatusel maks, põrn, neerud, sapipõis, pankreas - ok ehk nähtava patoloogiata.
Gastroenteroloogi vastus, et kroonilist haigust hetkel ei diagnoosi ning soovitav 3 kuu pärast uuesti kontrolli. Seniks aga tarvitada maksa toetavat ravimit Essential Forte 1 kapsel 2x päevas. Seda olen nüüd ka teinud.
Märts 2011 kurgumandlitega kurguvalude pärast LOR-arsti visiit, kus diagnoositi krooniline kurgumandipõletik ja veel ka miski leid, mille raviks Sumamed 1tbl 3 paeva. Lisaks LOR-arsti huvitavatele analüüsidele sai sel korral tehtud ka ASAT, mis seekord 55 ning alat napilt normipiires.
Aprill 2011 lasin teha ASAT, ALAT ja bil analüüsi, kuna soovisin kontrollida, kas asi paranenud ning kas ka Essential forte toimib, kuid nüüd viimasel korral ASAT 83 ja ALAT 58 (ref 40), bilirubiin normis. Olgu öeldud, et viimasel korral ei olnud ka kõht täiesti korras, kui see midagi peaks mõjutama.
Kas viimase analüüsi vastust võis mõjutada 3 nädalat tagasi lõppenud Sumamedi kuur (kestusega 3 paeva)?
Milline on Teie arvamus selliste kõrgenenud nätude puhul ning kas näete vajadust midagi täiendavalt uurida? Kas Essentail Forte on mõistlik valik, või kasutada maksa toetuseks hoopis näiteks Carsil kapsleid?
Kas sellised näidud iseloomulikud maksale või tuleks põhjust ka mujalt otsida?
Otsesele mingeid kaebusi ei esine, kuigi vasakul pool rinnus esineb vahel harva õrna ebamugavust, mis perearsti arvates pigem närvidest.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

TERE
VAbandan, oma teada ma vastasin sellele kirjale, kuid küsimus ikka "õhus"
Arvan seda, et küige mõistlikum on olla gastroenteroloogi vaateväljas, kes kordab analüüse 3-4 x aastas ja vajadusl uurib edasi. Sagedasem põhjus on ravimid, alkohol, erinevad maksapõletikud. Seda kõike peaks jälgima.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi