Külmatunne, koormustaluvuse langus 02.09.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem on pidevas külmatundes ja väsimuses. Juba nädal aega olen olnud kodune, kuna tugev nõrkus ja väsimus ei võimalda erilist liikumist. Pidevalt on ''ära vajumise'' tunne. Korra ka minestasin. Helistasin ''1220'', kus arvati, et tegemist on madala vererõhuga ja soovitati juua vett ning edaspidi soovitati juua ka kohvi. Kohvi ei kannata ma aga absoluutselt, pärast joomist ei saa ma enam üldse asjadest aru, pea hakkab veel kõvemini ringi käima kui muidu, tekib täielik ebareaalsustunne ja hakkab veel külmem kui muidu. Katsudes on jalad, käed ja otsaesine alati külmad. Hullematel hetkedel esineb ka tõmblemisi ning krampe. Uni on samuti häiritud: pearinglus, minestamistunne ja külmus ei lase uinuda. Ööseti tunnen ka rütmihäireid (pulssi lugedes esineb neid mõnes minutis isegi kuni 7, aga samas siis laseb jällegi mitu minutit normaalses rütmis). Olen täheldanud (umbes ühe kuu vältel) koormustaluvuse äkilist langust. Isegi tavaline jalutamine võtab võhmale ja tekitab hingamisraskust ning taaskord seda minestamisetunnet koos ebamugavustundega rinnakus. Kas sellised kaebused võivad tulla stressist? Võtsin ühendust ka enda arstiga, kuid kuna olen nii noor, siis ei arvanud tema asjast suurt midagi, vaid soovitas rahustavaid teesid juua.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
ka ainuüksi stress võib loomulikult sellised sümptomid vallandada, kuid enne, kui seda kindlalt väita saab, võiks muud põhjused olla välistatud. Vanusel ei ole sellega mingit pistmist. Ja kui ka need sümptomid ongi stressist tingitud, peab hakkama sellega varakult tegelema, eriti siis, kui stressi vallandava faktori kadumist ette näha ei ole. Seega, kui sümptomid püsivad või hullemaks lähevad, tuleb ikkagi sammud arsti juurde tagasi seada.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi