Pikale veninud köha 17.07.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Jäin pärast juuni lõpus alanud viirushaigust köhima. Köha ägeneb vahetult pärast sööki (kohe pärast toidu allaneelamist), lamades, aga samamoodi ka soojast õhust külma minnes ja hommikuti, kui voodist tõusen ja liikuma hakkan (öösel ei köhi). Köha leeveneb pisut niiskes õhus (kui on sama temperatuuriga). Mõnikord õhtuti on ka paar kriipsu palavikku, olulist väsimust või nõrkust ei tunne. Perearst ütles kuulamise järel, et päris puhtad kopsud ei ole, röntgenipilt aga põletikukoldeid ei näidanud, samuti olid veres põletikunäitajad korras. Arst soovitas süüa allergiatablette. Proovisin paar päeva Claritini võtta, kõrvatoimed olid tugevad (uimasus, väsimus, iiveldus), aga köhale leevendust ei saanud. Mida edasi peaks tegema? Kas püüda siiski allergiarohtusid võtta, ja kui kaua peaks võtma, et mingit tulemust saada? Panin igaks juhuks aja ka gastroenteroloogi juurde (2 kuu pärast), et kontrollida refluksi võimalust. Palavik vist refluksile ei viita?
Umbes sarnane köha oli mul 4 aastat tagasi, algas viirushaigusega ja väga tugevas stressisituatsioonis (lapse surm), palavikku tookord polnud. Tookord suutsin võtta 2 nädalat Zyrtecit ja köha kadus tõesti. Jäi vaid ärritusköha jahedama toidu ja joogi tarbimisel. Ette tänades.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
köha loomulik kestus peale viirushaigust võib olla isegi 2-8 nädalat - seda kutsutakse "köhasabaks" ning Teie poolt kirjeldatud tunnused on talle vägagi iseloomulikud - köha kutsub esile asendivahetus ning soojast külma või külmast sooja minek. Muretsemiseks pole põhjust, taoline köha on jäänud püsima sellest, et viiruse poolt tekitatud põletiku järgselt on hingamisteede limaskestad üliärrituvad ja reageerivad igale muutusele - see kõik taandub iseeneslikult - seda enam, et analüüsid ja röntgenpildid on korras - tegelikult olete juba kenasti paranemas, kuid ei ole veel lihtsalt päris terveks saanud, mida näitab ka pisike õhtune palavik. Allergiarohtudest Claritinest ja Zyrtecist selle protsessi kiirendamisel ja leevendamisel väga suurt abi küll ei ole loota. Kui köha Teid väga häirib, siis võib abi olla köhapärssivatest vahenditest, mis on apteegis käsimüügis - näiteks paxeladine siirup. Selleks ajaks, kui jõuab kätte aeg gastroenteroloogi külastada, peaks köha olema kindlasti juba kadunud.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi