Kas häda põiega? 26.05.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere doktor!

Mure selline. Meil töö juures lülitati küte välja 10. aprilli paiku. Kuna kõik ruumid olid väga külmad, panin oma laua alla puhuri tööle. Mõne päeva möödudes tundsin mingiks ajaks tunnet, nagu pissihäda oleks peale jäänud - selline nagu põiepõletiku puhul. Ja nii hakkaski korduma umbes ülepäeviti , aga see läks ise üle ja ma ei pööranud sellele eriti tähelepanu. Paar nädalat tagasi ilusate ilmade saabudes istusime perega reede ja laupäeva õhtul aias ning ma tundsin mõlemal õhtul, et otseselt külm ei hakanud, aga jahe küll ja tulin tuppa. WC käies tuli mõni valulik tilk. Jõin teed ja läksin teki alla. Hommikuks oli asi korras. Pühapäeval olin sunnitud umbes tunni olema tuuletõmbuses ning õhtul hakkas alakõht valutama ja pissihäda ei kadunud ka ära. Jõin teed, midagi põiele kodus polnud. Esmaspäeval ostsin leesika- ja peterselliteed, Urosepti, Jõhvikaekstrakti tablette. Olen nendega ravinud. Kõhuvalu kestis teisipäeva õhtuni. Käisin ka perearsti juures, kes lasi 2 korda viia uriini analüüsi jaoks, kuid kumbki proov põletikku ei näidanud. Need polnud küll külviga proovid vaid õde tegi ja 5 minutiga oli vastus käes. Vaevustest pole ka 1,5 nädalaga lahti saanud. Kui pole põletikku, siis võib-olla polegi nendest ravimitest kasu. Kuna joon palju teesid, siis pissimine on väga harva valus, aga sage, hädatunne on pidev ja vahetevahel valutab ka alakõht. Kas lihtsalt valutabki nüüd külmetamise tagajärjel. Mida teha? Mis võiks aidata?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
tundub, et vahelduv välistemperatuur on Teil siiski põiepõletiku tekkele kaasa aidanud - nagu Te ise ka järeldasite ja raviga vaikselt alustasite. Praegu saavutatud situatsioon tundub olevat selline, et alaäge põletik põies on olemas (pidevalt naasvad kaebused, pakitsustunne, episoodiline valulikkus), kuid tänu ohtrale joomisele, raviteedele, uroseptile ja jõhvikaekstraktile on haigustekitajate kontsentratsioon uriinis nii madal, et diagnoosida on raske. Korrektse diagnoosi saamiseks on vajalik korrektne uriiniproov (s.t. esmane hommikune vähemalt 8 tundi põies seisnud keskjoauriin, mis on soovitavalt 30-60 minutiga meditsiiniasutusse jõudnud või vahepeal külmikus hoitud), lisaks tavalisele proovile ei jookse ka külvamine mööda külgi maha, sest siis saab ravida kõige paremini sobivate ravimitega. Retseptiravimite kasutamisest kardetavasti pääsu pole, sest muidu kipuvadki sellised kaevused korduma jääma.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi