Liigesevalud 11.03.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 19-aastane tütarlaps. Mind vaevab juba aastaid seljavalu, mis tekib nt pikemaajalisel kõndimisel või ka lihtsalt seismisel. Alaseljas tekib pingevalu. Sama lugu on ka mu isal, ta on minu teada läbi käinud kõikvõimalikud arstid (kuna ta teeb füüsilist tööd, osutuvad seljaprobleemid vägagi takistavaks igapäevasel töötamisel) ja lõpptulemusena selgus, et tal on lihtsalt liiga nõgus selg. Ma ei tea, kas peaksin selle põhjal ka enda kohta mingeid järeldusi tegema.
Lisaks on mul viimase aasta jooksul esinenud põlvevalusid. Koormuse ajal tekib põlves selline ebamugav tunne, nagu midagi käiks kuskilt valesti. Pärast konkreetset valutunnet trennis valutab põlv u nädal aega, vahel ka mõlemad. Siis läheb lihtsalt üle kuni u kuu aja pärast kaob uuesti alt ära. Käin rahvatantsutrennis ja koormus põlvedele on üpris suur.
Septembrist alates on mul probleem lõualuuga. See nõksub liigutamise ajal. Algul lootsin, et läheb paari nädalaga üle, aga praegu on juba märtsi keskpaik ja mingit muutust paremuse poole pole märgata. Pigem vastupidi, kuna alguses oli see nn nõksumine lihtsalt häiriv, nüüd aga on paremalt poolt lausa valus. Viimastel päevadel on meeletud peavalud seetõttu. Lisaks nõksumisele kiilub ta vahel lausa kinni. Nt haigutamise ajal, suu avaneb ainult teatud määral, pean hambad kokku panema ja uuesti proovima, siis avaneb.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Esitate rida erinevaid probleeme. Jah, luude-liigeste ja lihaskonna ning rühi omapära on suuresti päritav. Saan soovitada head koostööd perearsti, liigesarsti ja taastusraviarstiga, et leida parimad, Teile sobivad harjutused seljalihaste tugevdamiseks. Lõuavaevus pakub kindlasti mõtlemisainet reumatoloogile.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi