Suitsetamise kahjulikkus 11.03.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Sooviks teada suitsetamise kahjulikkusest lähemalt. Minu põhiline mure on pikkus. Olen märganud, et minu igakuine pikkuse juurdekasv on vähenenud. Plaanis on kohe varsti maha jätta, kuna ma tahaks ikka kasvada rohkem. Ma olen praegu pikk 1 meeter 65,7 sentimeetrit. Kui ma praegu maha jätan, kas siis mingi kuu või paari pärast minu igakuine pikkuse juurdekasv läheb samale tasemele tagasi, kui see oli enne suitsetamist? Suitsetanud olen umbes pool aastat, kusagil 5 tükki päevas (vahepeal on kokku olnud peaaegu 1 kuu vahet). Või vähemalt sooviks teada, kas minu pikkuse juurdekasv suureneb, kui ma maha jätan? Kuidas pikkust suurendada üleüldiselt? Äkki saate aidata? Ootan Teie vastust

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret, kuid sisulist vastust anda ei saa, sest oled jätnud saladuseks oma vanuse, soo, vanemate pikkuse, toitumise, puberteedi alguse jne jne. Noormeeste kasv lõppeb kuskil 20 nda eluaasta paiku, kui see verastapost on veel kaugel siis on lootust. Alati tasub nõu pidada perearsti ja endokrinoloogiga. Võimalik on määrata sugu ja kasvuhormoonide tase, kui need vajavad korrigeerimist siis määratakse ka vastav ravi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi