Koormustaluvuse hindamine 19.01.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Lp. dr Veskimägi,

olen pidevalt aeroobset treeningut harrastanud 43-aastane naine. Paar kuud tagasi (ilmselt ka pikaajalise stressi mõjul tööl) tekkis peale treeningut südamepekslemine ja suur ärevus, mis ei möödunud paari päeva jooksul. Perearsti juurde pöördudes oli ülemine vererõhk 180, pulss 84, kardiogramm korras. Arst arvas, et tegemist on paanikahäirega ja kirjutas mulle Betaloci ning Cipraleksi närvide rahustuseks. Betaloci võtmise lõpetasin paari nädala pärast, kuna vererõhk normaliseerus. Vererõhu holter oli normi piires, keskmine 130/85. Koormus-EKG oli normaalne, koormustaluvus hea, arütmiaid ega valu ei olnud, taastumine normmaalne, kuid vererõhureaktsioon oli hüpertensiivne, kõrgeim näit 170/95 ja 160/100.
Olen alati armastanud tempokat treeningut, aga nüüd seisan probleemi ees, kas selliste näitajatega on see mulle üldse soovitav. Saan aru, et pelgalt kirja teel ei ole võimalik vastust anda, aga oleksin tänulik, kui oskaksite vihjata, kelle juurde ma peaksin pöörduma edasiste treeningkoormuste ja soovituste saamiseks, kas mõne spordiarsti või kardioloogi poole.

Ette tänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Abi oleks ehk kardioloogi konsultatsioonist. Abiks on koormusuuringul tekkinud hüpertensiooniläve teadmine. Teie mainitud numbrid ei ole halvad. Normis võib vererõhk tõusta 180-200 piiresse. Abiks on ka pulsisagedus, see oleks teile umbes kuni 140 lööki minutis, parem on vahemik 120-140 x min. Mõõdukas kestev koormus on hea vererõhu tõusu vältimiseks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi