Liigese süst ja rinnaga toitmine 15.01.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 43.a. naine. Augusti lõpus sündis mul keisrilõikega beebi. Kolm kuud peale sünnitust tekkis puusas valu (dets. alul), mis pani tugevalt lonkama ja kohati ei saanud üldsegi käia. Taastusraviarst diagnoosis mul sakroiliidi ja tugeva närvipõletiku. Aastaid on mul olnud reumaatiline haigus (sidekoe süsteemne täpsustamata haaratus), nii et on oht, et reuma võib ka selle liigese haarata. Kuna imetan last rinnaga, siis ei saanud ta mulle mingeid ravimeid määrata. Teen vaid puusa ja ristluud koos hoidvale lihasele, mis on välja veninud, harjutusi, et see tugevamaks muuta. Närvipõletik on nüüdseks õnneks kadunud, kuid lonkan ikkagi tugevasti, kuna iga samm tekitab valu. Arst rääkis midagi, et kui valu ei kao, siis tuleks teha liigesesse hormoonsüst.
Nüüd ongi mul mure, kuna ma ju toidan last rinnaga ja kuidas see hormoon talle mõjuda võib?
Millist ravimit ja kui suures doosis sellistel puhkudel tavaliselt süstitakse?
Kui kaua peaks süstijärgselt imetamist vältima?
Kas sellest hormooni süstimisest võib tekkida luu hõrenemine?
Kas vaagnatõsteharjutusi võib teha (mul oli keiser)?

Ette tänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Hormoonsüst ei ole esimese valiku ravim, seda tehakse siis kui lihtsamad võtted ei aita. Ei maksa karta kõrvalmõjusid ei Teile, ega lapsele. Ühekordsel süstil on need haruharvad, praktikas olematud. süstitakse triamtsinolooni või prednisolooni pikendatud toimega preparaate segatuna paikse tuimestusainega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi