Hingamisteede haigused 08.01.02 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen noor ja aktiivne, spordiga tegelev neiu. Mind huvitaks aga väga, kuidas vältida, et talihooajal ei tekiks selliseid nn. vinduvaid haigusi. Näit. tekib nohu. Loomulikult hakkan seda kohe ravima, kuid vaatamata sellele on varsti ka kurk haige ja hääl ära ja köha. Kokku see kestab kõik umbes kolm nädalat. Kui ma neid esimesi haigusnähtusid korralikult ravin, miks see siis ikkagi edasi läheb? Palavikku nagu selliste haiguste puhul eriti ei teki (kui siis 37,2-3) ning nohuga haiguslehte ka võtma ei lähe. Sest kuna see haigus tähendab minu jaoks ligi 1 kuu trennist puudumist, siis on selline hale olukord, et jään teistest maha. Eriti jama on, et seda tuleb ikka 2-3 korda hooaja (sügis-kevad) jooksul ette.

Ette tänades Kathy.

Arst vastas:

dr Eero Merilind

Perearst

Nõmme Perearstikeskus

Lugupeetud Kathy.

Raske on vastata küsimusele, miks inimesed haigestuvad. Sama raske on vastata küsimusele, miks mõned haigestuvad rohkem, teised vähem. Siin võib olla mitmeid põhjuseid : perekondlik eelsoodumus, vastuvõtlikkus haigustele ( nõrk immuunsüsteem), sage külmetamine, toitumise ja elureziimi iseärasused, kroonilised põletikukolded jne. Soovitan teha põhjaliku terviseuuringu, lasta ennast vaktsineerida näiteks gripi vastu ning vaadata kriitilise pilguga üle kohad, kus võiksite kergesti külmetada - trennis tuuletõmbus? pausid treeningutel? Dushi alt tulles? Peale trenni märg pea?

Lugupidamisega,

dr. Eero Merilind

perearst