Suurenenud kehakaal 04.01.02 / Perearst

Külastaja küsib:

Lp. doktor! Olen 25 aastane neiu ja põen astmat, sellest tingituna kasutan hormoonravimeid ,kusagil kaks aastat. Peale astma diagnoosimist pea 2 aastat tagasi määrati mulle esimesene hormoonravim, mille tarvitamisel hakkas kehakaal suurenema. Selle ärajäämisel enam ei suurenenud , kuid ka ei langenud, vaatamata tugevale treeningkoormusele ning mitmekülgsele (pigem vähendatud) söömisele. Kuna astma vaoshoidmiseks olen sunnitud hormoonravimeid tarvitama, siis arst on mulle kirjutanud juba mitmendat korda erineva ravimi, kuid olenemata ravimist kehakaal suureneb. nüüdseks olen juurde võtnud 18 kilo ja sellega elanud 0,5-1 aasta. Kehakaal suurenes 47-elt 65-ele. Olen 156 cm pikk ja sellise kaaluga päris trulla ning hirmus kompleksitega, sest siiani olen sale olnud. Ravimeid olen kasutanud- Singular, Beclaforte, Pulmikort, Sereventi (vabandan, kui kirjutasin valesti). mis võis mu kehakaalu suurendada ja mis nipiga ma tagasi normaalkaalu saaksin? Millise spetsialisti poole ma peaksin pöörduma?

Ette tänades!

Arst vastas:

dr Eero Merilind

Perearst

Nõmme Perearstikeskus

Lugupeetud küsija.

Kehakaalu suurenemiseks on mitmeid põhjuseid. Ma ei ole väga kindel, kas

Teie kehakaal on suurenenud ainult selle pärast, et hakkasite astma

raviks tarvitama glükokortikoidhormoone. On patsiente, kes kasutavad

aastaid hormoonpreparaate ning kelle kehakaal ei muutu. Astma

raviskeemides on viimastel aastatel toimunud muutuseid ning Teie poolt

nimetatud preparaadid peaksid astma raviks erinevates skeemides hästi

sobima. Teie ravi eesmärgiks oleks saavutada hingamisfunktsiooni

stabiliseerimine ka suurema füüsilise aktiivsuse juures. Kehakaalu

vähendamiseks soovitaksin Teil nõu pidada oma perearsti, kopsuarsti ning

dietoloogiga. Selleks soovin Teile edu ja ettevõtlikust.

Lugupidamisega,

dr Eero Merilind

perearst