probleem kurgus 12.01.09 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 40-a mees. Kirjutan Teile, kuna ei tea, millise eriala arsti poole oma murega täpsemalt pöörduda, loodan, et oskate seda öelda.
Mure on selline, et juba 4-5 aastat on mul häälepaeltes, kurgus või kusagil sealkandis midagi, mis takistab normaalselt rääkimist. Tegemist oleks nagu lima või rögaga, mistõttu peab enne kõnelema hakkamist ja selle ajal väga tihti nö häält puhtaks köhima. Samuti on võimatu valjemini rääkida. Välja köhida on seda lima võimalik, aga väga raske, tundub, nagu asuks ta kusagil sügavamal. Aja jooksul on kõik see süvenenud, s.t. nagu tekiks lima aina rohkem, samuti on muutunud hääl nõrgemaks ja ebakindlamaks. Paremini ja tugevamalt saan rääkida ainult juhul, kui olen näit. kurku külmetanud (hääl on karedam).
Mulle tundub, et rohkem annab kogu eelkirjutatu ennast tunda tööl olles, vähem kodus. Praeguseks on ta juba hakanud töötegemist segama, kuna müra tõttu on vaja kaastöölistega valjema häälega suhelda, mida ma aga enam hästi ei suuda. Töötan juba 18 aastat trükinduses, töö on valdavalt füüsilist laadi, seotud paberitolmuga. Kas tegemist võib olla siiski mingi allergilise reaktsiooniga sellele või hoopis psüühilist laadi (närvipinge, tööstressi poolt tekitatud)?
Olen pöördunud oma probleemiga ka perearsti poole, sealt suunati mind edasi kõrva-nina-kurguarstile, kes arvas, et probleem võib olla seotud mandlitega. Peale mandlite eemaldamist ei muutunud midagi, hiljem sama probleemiga uuesti arsti poole pöördudes saadeti tegema allergiatesti, mille tulemused olid korras.
Lisaks veel seda, et varem pole mingeid haigusi põdenud ega tea endal olevat ka muid terviseprobleeme. Küll aga olen üldiselt nõrgema häälega, näit hüüda või karjuda ei suuda.
Jään ootama Teie arvamust.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Küllap on tegemist nt. funktsionaalse ehk talitlusliku hälehäire, häälepaelte-limaskesta kuivamisest ( paberitolm) tingitud vaevuse või mao-söögitoru reflukstõvega. Selle korral pääseb mao happeline sisu ärritama ka neelu. Soovitav on ka veelkord pilguheit häälepaeltele, seda teeb kas kurguarst või perearst kui omab selleks instrumente. Saan soovitada vaid head koostööd oma arstidega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi