Kõrge vererõhk ja ärevus 31.12.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 21-aastane neiu. Mul on selline probleem, et ühel õhtul, kui olin kaua üleval olnud ja õppinud, üritasin magama minna, aga kui olin natuke voodis lamanud, siis läks järsku hingamine raskeks, süda hakkas tugevasti kloppima ja peast käisid surinad läbi. Ehmusin sellest väga ja helistasin kiirabisse, kus soovitati rahustavat teed juua ja perearsti juurde minna. Jõin mitu tassi piparmünditeed meega, aga paremaks ikka ei läinud, lisaks hakkas peas rõhuma. Lõpuks otsustasin igaks juhuks kiirabi kutsuda. Kõik muu oli korras, aga vererõhk oli 160/98. Mulle anti 2 tabletti keele alla ja soovitati perearsti juurde vererõhku kontrollima minna. Umbes 2-3 tunni pärast sain magama jääda.

Perearsti juurde veel ei läinud, aga paari päeva pärast hakkas bussis samamoodi süda kloppima ja peas surisema, nii et mõtlesin traumapunktist läbi minna, seal mõõdeti vererõhku, öeldi, et see on normaalne, alumine oli vist 85 ja ülemine 125 (ma ei tea, kas see mõjutab, aga mainin igaks juhuks ära, et õues oli väga külm ilm ja mul oli ka päris külm). Soovitati perearsti juurde minna ja anti mingit rahustavat rohtu.

Käisin siis perearsti juures ka ära, seal oli vererõhk kõrgem, kui peaks, 140/95. Perearst kutsus tagasi, kui mul eksamisess läbi ja ütles, et mitte kohvi juua ning soovitas normaalselt magada ja paremini oma aega planeerida, kuna viimasel ajal olen päris pika perioodi jooksul suhteliselt hilja magama läinud, olenevalt päevast kell 02-08. Vahepeal on ka tõenäoliselt liiga sagedast väljas käimist ette tulnud ja liiga vähest und. Käin ülikoolis ja enne jõule oli lühikese aja peale kuhjunud mitu tööd ka.

Kuna ei tea, milles täpselt stress peaks väljenduma, siis ei oska öelda ka, kas mul on seda või mitte. Hetkel on küll ka probleeme (pole seotud kooliga ega paarisuhtega), mis muretsema panevad, aga kui kõik see asi mul hakkas, siis polnud.

Hommikul üles saamisega on raskusi ja päeval on ka sageli unine olla. Õhtul läheb aga uni ära. Kaalus olen ka suhteliselt palju juurde võtnud lühikese aja jooksul viimasel ajal, umbes 7 kg paari kuuga, pikkust on 160 cm ja kaalu praegu 67 kg. armastan iga tegevuse kõrvale süüa, aga magusat mitte eriti. Trennis hetkel ei käi, aga pole ka varem kuigi palju spordiga tegelenud.

Vahepeal peale perearsti juures käimist oli 3-4 päeva hea olla, aga hiljuti oli üks ärevaks tegev sündmus ja peale seda on sümptomid tagasi. Ärev on olla suhteliselt pidevalt ja peas rõhub ning kõrvad on justkui lukus. Magama jääda on raske, sest just siis, kui pikali heidan, hakkab süda tugevasti kloppima ja peas rohkem rõhuma ja tekib ärevustunne. Vahepeal läks natuke paremaks ja eile jäin suhteliselt normaalselt magama, kuid täna hommikul läks jälle halvemaks, raske oli sügavalt hinnata või õigemini piisavalt hapnikku kätte saada ja peas samal ajal rõhub ja on selline nõrkustunne ja üldse kogu kehas on ka nõrkustunne, kätes ja jalgades ning uimane on olla kuidagi. Kuklas nagu suriseb ja on natuke kuum, aga näost ei õheta. Natuke selline tunne on ka, nagu nägeminie oleks udusem.

Kuna perearsti juurde minekuni on aega, aga ikkagi teevad mulle need asjaolud muret, siis sooviksingi Teie arvamust. Mida võib sellisest vererõhu kõikumisest järeldada, millest see võib tuleneda ja mida ette võtma peaks? Kas see ärevus, õhupuudus, südamekloppimine, rõhumistunne peas ja nõrkustunne on vererõhuga seotud või võib asi olla milleski muus?

Pole pikka aega üldse arsti juures kontrollis ka käinud, kunagi oli veresuhkur natuke liiga kõrge, aga kui nüüd kiirabi käis kodus ja seda mõõtis, siis see oli normis, 4,7 või 4,9 vist. Muidu suguvõsas on nii vererõhu kui ka diabeediprobleeme, kuid mitte vanematel.

Väga pikk kirjeldus tuli, kuid olen oma tervise pärast mures.
Milles asi võib olla ja mida soovitate teha?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere ja head uut aastat !!!!
Tänan pika ja usaldava kirja eest.
Olen kindel, et Teie kehaline tervis on suurepärane, vaevused on tõlgendatavad ärevushäirena, mis võib tekkida kõigil inimestel pikaajalise ja kurnava stressi ajal. Selleks võib olla ka tudengitel õppetöö ja eksamiteperiood, kui korraga proovitakse omandada paljut ja latt on väga kõrgele seatud. Vaevus on äärmiselt ebameeldiv, tundub, et ei jätku õhku, süda peksab, peas rõhub, kõht on pinges, silme ees on udu jne jne. Ei taha soovitada rahusteid ega antidepressante. Õigem on rahulik olukorra hindamine ja valikute tegemine. Eksamid peab ära tegema, kuid kas kogu materjali läbituupimisel on mõtet see on iseasi. Ehk loota, et kooliajast on midagi meeles ja tegelea vaid nõrgemate kohtadega. Ülialt tähtis on rahulik ööuni, vähemalt 7-8 tundi, õppimise vaheaegadel kerge trenn, kasvõi sörkjooks või trepilt tõusmine. Hea kui saate oma arstiga veelkord kõike läbi arutada, ka lihtsast vestlusest oma kaaslastega on väga suur abi.
Kõik saab korda !!!
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi