kurgus klomp ja nina kinni 01.12.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, olen 22 aastane naisterahvas ja mul on mure. Nimelt on mul mitmendat päeva kurgus selline tunne, et seal on justkui mingisugune klomp ees. Vahel on mandlid ka päris suured. Samuti on selline rõhuv tunne kurgus vahepeal. Tavaliselt, kui on olnud kurk haige, mandlid suured jne, siis on kõri ikka päris kõvasti valutanud (kui nt külma saanud). Seekord ei ole olnud aga mitte mingisugust valu. Niisama neelatada pole raske ka ega midagi üldjuhul, aga kui hakkan sellele eksta tähelepanu pöörama ja niisama neelatama, et kontrollida, siis nagu aeglasemini läheks kui muidu. Kurgust ei ole röga ka tulnud välja ning köha ka pole.
Samuti on nii, et üks nina pool on kinni ning teine lahti, kui siis see kinnine läheb lahti, on jällegi teine pool kinni. Samas aga pole ma kordagi nuusanud, midagi ei tule välja. See tundub mulle ka veider, sest tavaliselt, kui on nina niimoodi kinni, kaasneb mu puhul sellega kohutav nuuskamine.
Nii et on tunne, et miski nagu takistaks "juhtmeid" kust õhk peaks läbi tulema.
Sain küll 10. detsembriks aja kurguarsti juurde, aga see tundub mulle nii kaugel ja mõtlen sellele pidevalt. Kardan üht asja ka - kas mul võib olla kurgus mingisugune kasvaja? Olen varasemalt "vahelduva eduga" mitu aastat suitsetanud - nii, et vahepeal suitsetan pidevalt ja siis mõnda aega üldse mitte. Vahepeal oli paar-kolm kuud, kus kulus pool pakki päevas. Samuti olen tarvitanud mokatubakat. Kahetsen seda väga ning paha tunne on selle pärast. Mul on suguvõsas esinenud mitu korda vähki (mitte kurgus) ja just naisliini pidi ning kardan, et ehk on nüüd ka minul see. On see tõenöoline? Ja kui mitte, siis millega võiks olla tegu? Lugesin selle kohta ja teisi sümptomeid mul ei esine (unisus, isutus jms) Olen päris mures, kuna varem pole mul sellist asja esinenud.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kurgukasvaja noorel daamil on üliharuldane, et mitte öelda praktiliselt võimatu. Teie vevused klapivad pigem somatoformse häirega, st kehalised sümptomid ilma reaalse haiguseta. Teie vaevuse korral on kombeks vaadata kurku, häälepaelu ja kõri, katsuda kilpnääret, teha sellest ultraheli uuring ja veidi mõtelda. Siis leiab ka lahendused.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi