millega võib olla tegu 15.08.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.Olen 8 kuuse tütre ema.
Meil tekkis kõrge palavik pühapäeva öösel 38,5 või enam.Üldiselt ma väga palavikkude pärast ei muretse ja nii ka sellel korral.Arvasin, et tegu on hammaste tulekuga ja sellest ka palavik.Igatahes andsin talle 2,5 ml panadoli lootuses, et palavik taandub.Üldiselt ei muutunud muidugi miskit.Tegin lisaks otsaesisele külmi mähiseid ja hoidsin muidu temperatuuril silma peal.Probleem süvenes aga järgmisel hommikul kui laps ärkas sama kõrge palavikuga üles.Manustasin uuesti panadoli, aga sellel korral 5 ml. Eelnevalt olime muidugi söönud ja joonud.Isuga oli kõik korras.Kirjutasin endiselt hammaste tuleku arvele ka palaviku.Temperatuur alanes peale ravimi manustamist veidi, aga päris ära see ei läinud.Kui palavik nii 3 tunni möödes hakkas veelgi tõusma ja ikka juba rohkem 39 suunas kalduma ja ülegi siis otsustasin kasutada paratsetamooli küünlaid.Manustasin pool küünalt.Isu ja joomine oli nii enmavähem. Ta on mul üleüldiselt kehv jooja.Võtab vaid sooja piima, aga muude jookidega sinasõber ei ole. Lusikaga siiski sain nati talle ka sooja meevett anda.3 tunni möödudes kordus sama temperatuuriga ja kasutasin teise poole küünlast ka ära.Palaviku langus oli märgata lpse tuju muutusest ja aktiivsusest.(Pean ära märkima, et laps on väga elavaloomuline ja alati heas tujus ka on areng eakohane ja kaal 9kg.On hea magaja ja sööja olnud alati v.a. joomine.Meil on üks pisike häda vaid ja see on hundikurk pehmel suulael 2/3 ulatuses.Ootame operatsiooni.)Igatahes tuli kätte magama minemise aeg ja lapsel temperatuur ikka üle 38.kasutasin viinaga hõõrumist kehale ja otsmikule, sest uut annust paratsetamooli ei julenud veel anda, eelmisest möödas vaid 1,5 tundi.Laps jõi oma pudelist poole ja jäi magama.Kl 23.30 andsin 5ml panadoli tunni möödudes oli palavik 37,8, uinusime rahulikult.Teisipäev algas rõõmsas meeleolus ja kerge palavikuga, aga ei võtnud isegi vaevaks mõõta, sest kui ka oli oli see imeväike.Hommikueinest sõime pool ja jõime 220ml -st 100.Enne lõunauinakut jõime 20ml ja magasime 3tundi järjest, tavaliselt 1,5. Lõunat sõime 2 lusikat ja jõime 5ml.Palavik tõusis lõunast jälle üle 38 suunaga 39. Sai panadoli 5 ml.Pärast magasime uuesti 3tundi.Õhtusöögist keeldusime ja joogist samuti ja palavik hakkas tõusma kl 19 ajal.Laps värises, käed ja jalad olid külmad ja marmorjad, ülahuul sinine, hingamine pindmine ja kiire.Reaktsioon puudus ja ta lihtsalt lamas voodis.Mõõtmine andis palavikuks 39,8.Teadsin, et tegu pole hammastega ja kuna laps oli loid ja joomata otsustasin ta viia kiirabisse.Enne andsin panadoli 5ml.Eelmise rohuvõtmise vahe oli 2,5 tundi.Palavik alanes,kiirabis mõõdeti 37,4.Otsustati jätta haiglasse.Tehti vereproovid - korras.Pissiproovid - korras.Laps oli öösel tilguti all balanseerimaks vedelikukadu.öösel läks kõht tal lahti ja ja oli ka väike palavik 37,7 mis alla võeti pärakuküünlaga(millisega ei tea ju paratsetamool).Hommikul oli palavik läinud ja lapsel vaid lahtine, koledasti haisev väljaheide ja silmade vahel ja osmikul punetav lööve.Hommikul lõppes ka tilk ja lootsime, et ehk hakkab ise jooma.Kl 15.00 oli kindel ei, aga sõi nati.Mingi aeg enne seda oli ka palavik üleval 37,8 ja selle võtsime alla 5ml calpoliga.Igatahes enne lõunast magamist jõi laps 120 ml ja peale magamist 120.Saime koju.Õhtul jõi veel 120, aga palavik tõusis jälle vappekülmaga ja 39,3 oli see mille sain mõõtes pärakust.Võtsin siis 0,5 maha ja sain 38,8 andsin panadoli ja nii me magama läksime.Eile palavikku ei olnud.Ka on kakamine läinud paremaks.Isu on väga väike, aga oleme hirmus viril.Avastasin lööbe ihult nii seljal kui ka kõhul ja mähkmepiirkonnas.Õhtuni palavikuta, aga sõi vähe ja jõi päevas kokku vaid 220 ml.Jäime ikkagi koju magama.Terve öö laps keerutas ja virises voodis,määrisin igaks juhuks igemetele kamestadi.Täna hommikul endiselt viril ja lööve kehal tihe suuremate ja väiksemate punaste laikudena vaheldumisi peenetäpilisega ja lööve ronib ka juustesse.Isu endiselt ei ole eriti ja joonud oleme 160 ml.Millega võib olla tegu?Kas peaksin muretsema?Veri ja uriin olid ju korras!Haiglas arvati, et lihtsalt mingi viirus,aga kas veri seda siis ei näita?Mis on teie arvamus?Ei tahaks lihtsalt niisama ka arstide uksi kulutada kui proovid kõik korras ja palavik nüüd maas!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vabandan hilisema vastuse pärast. Paljud lapseeas kulgevad viirusinfektsioonid võivad anda ka mingi lööbe nahale. Võimalik, et ka on tekkinud allergiline reaktsioon panadooli magustus, värv ja lõhnaainetele. Ka seda juhtub. Päris klassikalisi lööbega lastehaigusi esineb harva, sest nende vastu õnneks vaktsineeritakse. Lohutab see, et veretestid on korras.
Küllap on nüüdseks ka lapse tervis korras.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi