kõht valutab 17.07.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 54 aastane naine, 176 cm pikk, 90 kg kaalu. basseini perioodil käin regulaarselt 2 kord nädalas ujumas. Suvel armastan olla väljas, kõndida, ka ujuda, kui vesi lubab. Töö juures tõusen ikka igas tunnis püsti ja teen harjutusi. On kõrgvererõhu tõbi, mis on kontrolli all, mida ravin Nebelitiga 1 tbl. Olen raamatupidaja, siit siis selja ja kaela probeemid. Aga praegune probleem on. 10 päeva tagasi hakkas vasakul pool südame kohal äge valu.Hingates valus. Isegi mõtlesin juba kiirabisse pöörduda. ÖÖsel sain läbi häda kuidagi magada ja kui ärkasin ,olid kõhus kohutavad valud. Nagu keegi lõikaks noaga. Külm higi. Mul on varemgi 2 korda sellised ägedad valud olnud. 20 aastat tagasi, siis käisin röntgenis, ja arst ütles, et magu on alla vajunud. 7 aastat tagasi kordusid samasugused valud , siis käisin sondi neelamas ja siis arst selgitas, et on mingi armistunud ala ja polypus ventriculi, lihtne adenomatoorne. Need viimased pärinevad küll praeguse stl pealt , millega peaksin saama sondi neelama. Meie kandis ( Jõhvi- Kohtla-Järve) on kõik puhkusel ja seda protseduuri praegu teha ei saa. On veel selline küsimus: Kui saab sondi neelama minna alles 2 nädala pärast , või veel hullem kuu aja pärast, kas siis selle pildi järgi, mida doktor sealt näeb , saab teada mis mul ikka viga on.
Küsin ka teise küsimuse. Mida arvate Teie ? 2 kuud tagasi hakkas järjekordselt valutama kael. Ei saanud vaadat töö juures laua peale ja siis arvutisse. Valu läks edasi selja taha vasakule poole, kus on nn tiivakondid, siis edasi vasakusse õlavarde, küünarnukki, ja sõrmedesse. Sõrmed lihtsalt surid ära. Kuna perearsti juurde ei saanud, oma oli puhkusel, asendaja juurde võimatu saada, leidsin ortopeedi, kes leidis lahenduse ja aitas mind. sain 18 päeva jooksul kokku 5 süsti närvi juurele, mingid L tähega süstid, mis vanasti oli Novacoiin, millega tehti blokaadi. Kas need mao ägedad valud ei ole äkki omavahel seotud nende süstidega kuidagi? Tänan. Naine 54

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan pika ja usaldava kirja eest. Proovin midagi arvata.
Teie vaevustel tundub olema kaks erinevat põhjust. Tekib kahtlus mao-söögitoru tagasivoolutõvele, sellele on omane kõrvetav vaevus ülakõhus, rinnus, hapu vedeliku teke suhu. Valuhoogusid võib esineda erinevalt 2-3 x päevas kuni 2-3 x kuus. Selle raviks kasutatakse efektiivseid maohappesust alandavaid ravimeid. Kui kaasneks must väljaheide, kaalulangus jm sümptomid siis need oleksid kui ohumärgid mille korral on vaja kindlasti teha sondineelamine ehk gastroskoopia. Kui ohumärgid puuduvad määratakse lihtsalt ravi ja jälgitakse tulemust.
Teine vaevus on omane kaela-selja lihaspinge valudele. Selle ühkes efektiivseks raviks on lidokaiinblokaad, mida ka Teile tehti. Efekt kipub jääma lühikeseks kui patsient omalt poolt ei tee kaela-selja prk venitusharjutusi. Näiteks iga tund 2-3 minutit ja probleem ununeb peagi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi