veregrupid 08.05.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Kas on võimalik,et kui mõlemad vanemad on negatiivse veregrupiga,et siis lapsel võib olla positiivne veregrupp.
Tänan ette.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vastus Teie küsimusele on, kui mõtlete mõlema vanema Reesus negatiivset verergruppi ehk Rh D neg, siis ei ole lapsel võimalik reesuspositiivne veregrupp. Küsimus on praktilises elus üsna delikaatne.
Ainult veregrupi järgi ei saa isadust tuvastada, kuid reeglina päranduvad veregrupid järgnevalt:

Vanemad
Lapsed

0 + 0

0 + A
0 või A

0 + B
0 või B

0 + AB
A või B

A + A
A või 0

A + B
0, A, B või AB

A + AB
A, B või AB

B + B
B või 0

B + AB
A, B või AB

AB + AB
A, B või AB

Rh D pos + Rh D pos
Rh D pos või Rh D neg

Rh D pos + Rh D neg
Rh D pos või Rh D neg

Rh D neg + Rh D neg
Rh D neg

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi