vereanalüüs 16.04.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, olen 20 aastane tütarlaps. selline mure on et kas tavaline vereanalüüs näitab ka rasedust? Mul võeti verd eesmärgil, et kas mul kilpnäärmega on kõik korras. Mul on päevad päris kaua hilinenud( muidu on mul alati see ebakorrapärane olnud) Tegin veebruari lõpus alles aborti ja nüüd jälle muretsen. Küsimus ongi selles et kas arst oleks näinud mu rasedust, kui mul see on, vereanalüüsist? Ja kas on üldse võimalik nii kiirelt uuesti rasestuda, seda enam et kõik vahekorrad on kaitstud olnud. Aga rasedustesti ei julge teha, ma kardan et närvid ei pea vastu lihtsalt.

Ette tänades,
Liane

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Liane
Tavalise vereproovi all mõistatakse vahest nn täisvereanalüüsi- leukotsüüdid, trombotsüüdid, erütrotsüüdid, hemoglobiin, nende suhted. See ei anna infot raseduse kohta. Rasedust näitab analüüs HCG, seda peab arst eraldi laborist tellima. Seda ei määrata kõigile nö igaks juhuks.
Arvan, et Teie mureks on hingeline üleelamine protseduurist, sellest tekkinud kehalised vaevused. Aitab vestlus usaldusväärse ja hea inimesega, psühholoog ja psühhiaater. Kindlasti ka kaitsevahendid soovimatu raseduse vältimiseks. Enamus naistel on nedne tarvitamine nii nagu hambapesu ja elu on veidi muretum. Kui juhtumisi on olnud vaheekord ja ei tarvita regulaarselt võetavaid rasestumisvastaseid tablette siis on abi nö hädaabi pillidest, postinor jm. Neid kasutatakse kuni 72 tundi peale kaitsmata vahekorda ja saab apteegist käsimüügist. Ja muidugi kondoom kui partnereid on palju, suguhaiguste ja raseduse vältimiseks. Ehk peamine, mitte väga kiirustada- rahulikult mõtelda tagajärgedele kui kireleek on süttimas või partner käib peale.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi