Kõrge vererõhk 03.04.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Olen 52.aastane naine ja juba mitmed aastad kimpus vererõhuga. Tarvitan ravimeid ja mõõdan kodus iga päev rõhku. Enamuse ajast on see normi piires, aga arsti juures kontrollides alati kõrgem kui muidu. Võtsin kord oma aparaadi kaasa, et kontrollida, kas see üldse õigesti näitab- näitas umbes sama. Nii et nn. valge kitli hirm. Aga vahetevahel esineb väga imelikku seisundit - sekundi kuni kahe jooksul peas väga halb tunne ja tugev tasakaaluhäire. Siis tasakaaluhäire möödub, aga vererõhk tõuseb ka sekundite jooksul järsku. Kui olen ärkvel, võtan kohe veresoonelaiendajat ja rahustit. Magamise ajal ärkan väga halva enesetundega ja rõhk on siis tõusnud juba 200 piirile või ülegi. Ja umbes ööpäev veel kestab halb enesetunne. Kas see on ka tüüpiline hüpertoonia tunnus, või viitab see mingile muule tervisehäirele?
Tänan

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kaaluks ka paanikahäire võimalust. See on seisund mille korral tekib hea enesetunde foonil ootamatult tõsised vasevused: südamepekslus, õhupuudus, minestustunne. Soovitan nõu pidada oma perearsti ja psühhiaatriga, infi annaks ka vererõhu ööpäevammne monitooring.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi