Kole lugu 13.02.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Lugu järgmine, kullakallis tohtrihärra. Minu patune kere (no kes meist oleks patuta!) kipub mulle üha enam vingerpussi mängima. Vererõhk on juba mitu aastat kõrge, neelan Monopril 20, mis alandab rõhku vaid siis, kui tal on hea tuju. Enamasti on väärtused ikka rohkem kui 150/95. Kui arst on proovinud mu peal teisi ravimeid, leiab mu organism ikka mingi ettekäände, et nende tablettide sobimatust rõhutada. Viimased analüüsid näitasid, et kolesterool on 6,3, veresuhkur 6,1 ja maksaensüümid ka justkui kõrged. Perearst ütleb, et söögu ma Carsili, käsimüügi ravim ja puha ning looduslik pealegi. Ja et lõpetagu ma kommisöömine, mida mul on väga kerge teha, sest ma pole kunagi kommisööja olnud.
Mis aga kõige hullem - öösiti pean endale mõnikord reanimatsiooni tegema. Kehatemperatuur on siis tavaliselt alla 36, olen jahe nagu kala ja pulss on nii nõrk, et vererõhuaparaat ei jaga asja ära ja pöörab ogaraks. Igatahes kõigub see rõhk nii suure amplituudiga, et mõte kisub kartlikult kabeli poole. Selle kõigega kaasneb pisuke paanika, aga kui ma panen validoolitableti keele alla ja kui mu kallis mees toob mulle tassi tulist teed, läheb olukord jälle paremaks. Mis te arvate, doktor, kas mu tundlik närvikava selles stsenaariumis mitte kaastegev ei ole? Kogu aeg häirib mind säärane äraseletamatult halb enesetunne, kusjuures mõnikord ei oska ma üldse näpuga näidata, kus mul valus või paha on. Noh, üleni on paha. Niisugune kole lugu, tohtrihärra.
Armastusega
naine, 54, hoopiski mitte paks, kirjutava pressi esindaja, kõige ja kõigi pärast muretseja

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Arstina katsuksin täpsustada mõned detailid. Kilpnäärme hormoonide analüüs, umbes sarnased vaevused võivad esineda kilpnäärme alatlaituluse korral. Veresuhkru koormustest. Patsiendile antakse sisse tühja kõhu peale 75 g glükoosi 400 ml veega ja mõõdetakse veresuhkrut 2 tunni möödudes. Aitab välistada suhkruhaigust, sest ka madal kehatemperatuur võib harva olla selle haiguse üheks sümptomiks.
Vererõhuga on nii, et normaalse elutegevuse juurde kuulub selle üsna suurtesp iirides kõikumine. See pole mitte kinnilöödud numbripaar 120/70. Pool tundi seista ja vererõhk langeb, keegi julges midagi kobiseda ja vererõhk tõuseb, tähtaeg läheneb kuid tööd pole veel alustatud ja taas vererõhk mängib. Selgust aitab tuua vererõhu ööpäevane jälgimisseade. Uuringu alusel saab teha otsuseid ravi efekti ja vajaduse kohta.
ja muidugi vanus 54. Nimetan seda kuumadeks viiekümnendadeks naise elukaarel. Kõik muutub ja vaibub, et siis uuesti tõusta ja vaibuda. Teate seda minust 1000 x paremini. Sellega kaasneb aga vegetatiivse närvisüsteemi häiritus, see annab harud päris kupli alla ja kogu keha läheb sassi. Olen sellistel puhkudel Teie ea ja sookaaslastele sarnaste vasevuste puhul soovitanud naistepuna teed. Sellest ravimtaimest on tehtud ka preparaat, nt. Cesradyston 425 mg mis omab ka stimuleeriv-aktiveerivat toimet. Küsitakse sageli ka hormoonasendusravist. Tänapäeval on sellega nii et mida vähem, seda parem, vaimustus mis oli veel 5 aasta eest on vaibunud. Nii et ärge küsige.
jne jne.
Sain anda ehk mõned soovitused millele mõtelda ja kuidas leevendada vaevuseid.
Head tervist soovides,
madis Veskimägi