Krooniline nohu 30.01.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen murelik lapsevanem. Tütar küll juba täisealine, aga muret see ei vähenda. Nimelt on neiu (18) viimased 9 aastat maadelnud kroonilise nohuga. Algas põskkoopa põletikega, mis said antibiootikumravi ja korra ka pesti üks pool läbi. Mäda ei olnud.Hiljem tekkis ninakinnisus. Üks tohter ilma igasuguse uuringuta kirjutas allergiavastase sprei, kuid nina lahti ei läinud. Alles kolmas nina- kõrva kurguarst hakkas asja uurima ja tuvastas adenoidi. peale selle eemaldamist asi küll paranes veidi, kuid nina kippus ikka kinni olema. Võtsime opereerinud arstiga uuesti ühendust ja ta lasi teha vereproovi, mis näitas allergiat. Soovitas meil Tartusse allergoloogi juurde Sõita, et seal paremad võimalused testimiseks kui Ida-Virumaal, kuid eriti targemaks ei saanud. Ainuke kerge reaktsioon oli tolmulestale, kuid tegelik põhjus jäi välja selgitamata. ainult sain riielda, miks lapsel alles 14 aastaselt adenoidi lõigati. Selle avastamiseks pidin ju enne ikka pikalt arstide vahet käima.
Nüüd kevadel seisab ees gümnaasiumi lõpetamine. probleem hakkas juba augusti viimasel nädalal enne kooli. Kõigepealt sai tütar kurguvalu ja siis tekkis väike palavik. Nii 37,2-37,3. Kuna asi paremaks ei läinud, siis pöördus perearstie. See arvas, et on põsekoopapõletik ja kirjutas antibiootikumi. Peale kuuri lõppu tehti röntgen ja see enam põletikku ei näidanud, avastati küll tsüst. Ka sügisel oli tüdruk haige, kuid siis saime ise jagu ja arstil ei käinud. Samasugune haigestumine kui sügisel oli aastavahetusel. Algul jälle kurguvalu ja peale nädalast põdemist samas suurusjärgus palavik, mis üle ei läinud. Ka siis kirjutas perearst antibiootikume. Siis kaasnes palavikuga ka kiire pulss ja arst laskis kontrollida kilpnäärme hormoone, mis olid korras.
3-ndal käis tütar Tartus opil, mille käigus õhendati nina limaskesti. Ta juba eelmisel õhtul enne oppi kurtis, et temperatuur oli 37,2 ja kartis, et oppi ei tehta, kuid siiski otsustati teha. Kuna peale oppi oli palavik nats kõrgem, siis kirjutati uuesti penitsiliini. Täna selle kuur lõpeb, kuid palavik on ikka sama. Igal õhtul 37,2-37,3. Nõutuks võtab. Tüdruk on nüüd kaks päeva võtnud allergia vastu Loratini ja vähemalt olemine on parem, äkki hakkab ka palavik taanduma. Rääkisin ka perearstiga , aga tema arvas, et võib allergia süüdi küll olla, aga mis ikka teha?. Tartu arst muuseas hästi ei uskunud, et see palavik põskkoopapõletikust on. Nõutuks võtab. Lahendus on vaja ikka leida, sest pideva palavikuga ei saa ju elada ja eksameid hästi teha. Meie perearst on selline, et ta ise harva pakub lahendusi. Kui küsid, siis saadab uuringutele, aga ei oska ju küsida. Mis teha, äkki oskate Teie mingeid mõtteid pakkuda.
Muretsev ema.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Katsun kaasa mõtelda. ninahingamistakistus, nina limaskesta paksenemine, ninakarbikute suurenemine, ninavaheseina kõverus on peaegu alati sedasorti vaevuste taga. Tegelikult on nii, et krooniline nohu on kirurgiline haigus, st ravib kirurgi nuga lõigates ära liigsed asjad või sättides kõverused sirgeks. Kui on tagatud normaalne ninahingamine kaovad enamus probleeme iseenesest.
Nagu saan aru, on tegemist operatsiooni järgse perioodiga. Sellel ajal esienev väike palavik võib olla üsna tavaline. Arvan, et teha läbi pentsilliini kuur ja elada ja vaikselt ka jälgida. Hakkaks ootama op-i efekti nii mõne kuu möödudes, ehk siis koolilõpuks peaks olema kõik hästi. kui mitte siis ikka uurida seda ninavärki ja vajadust midagi veel kohendada. Nina uurimiseks ehk polegi röntgen see kõige parem, pigem kompuuteruuring, fiiberoptiline nina ja ninaneelu vaatlusinstrument jm. nii et jälgida seisu,, pidada nõu asjatundliku ja kirurgilisema meelelaadiga nina-kõrva-kuruguarstiga.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi