Mädakolded 28.01.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Lähedasel (m, 20) on juba aastaid (u 3a) EELDATAVASTI aknest tekkinud mädakolded. Asudes tagumikul, ka kaenlaall oli vahepeal, kintsudel, seljaalaosas. Suguhaigusega tegemist ei tohiks iseenesest olla. Arstijuurde selle murega, nagu meestel kombeks, ei ole läinud. Kolded on aga ägenenud nii, et voodilinadel mäda-veresegused plekid koguaeg. Vahel rohkem, vahel vähem. Teinekord päris jubedad. Mädakollete täpset ulatust määrata ei oska, sest sellistest asjadest ju ei räägita ega näidata. Arstilegi mitte. Umbes pool aastat tagasi ilmnes ka tohutu kaalukaotus, umbes 20 kg kanti. Nüüd võibolla sellest osa tagasi tulnud aga kindlasti mitte kõik. Öösiti esineb ka higistamist.
Tahaksin küsida, mis võib juhtuda sellise seisundi edaspidisel ravimatajätmisel, lisaks sellele, et kolded suurenevad? Kui pikk ja milline oleks eeldatav ravi? Kas sellises seisundis patsient saaks pöörduda nahaarstile ka ilma saatekirjata (siis oleks ta võimalik lihtsalt sinna käe otsas viia, sest ei taha päris, et inimene lolluse ja häbelikkuse kätte sureks).
Tänulikult vastust oodates,
murememm

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Küllap on tegemist akne erivormiga, sellest on võimalik ka patsiendi suured hingelised kannatused ja isumuutus. Muidugi on kaalulangusel palju erinevaid põhjuseid.
Jah, soovitan nahaaarsti konsultatsiooni, sinna saab ilma saatekirjata. Ainult patsient ise peab olema kaasas. Edasine sõltub juba uuringutest ( täisveri, veresuhkur, röntgenogramm kopsudest) ja diagnoosist. Pikaajaline antibiootikumravi, erinevad salvid, reziim jne. Julgustage patsienti ka minu poolt ja kõik saab korda.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi