kõrge kolestorool ja luuhõrenemine 17.01.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.olen 48 a. noor naine,aga hädad suured.1984,a, alates sain diagnoosi kilpnäärme alatalituses, korraliku rohuvõtjana sõin rohtu väga väikeste vahepausidega kuni eelmise aasta suveni,kuni uus arst avastas et nii pikalt võetud.muidu kilpnääre pidi nüüd korras olema,nüüd pandi diagnoos L\\thüroksiinist luuhõrenemine eriti tugevalt õlas, mis ka valutab pidevalt. kõrgekolestorool 7 ringis mõllab kah paar aastat, aga rohtu veel pole võtnud ehk saab ilma alla, aga olen proovinud toitudega mõjub, kuid vähe. Lihtsalt toiduga mina ei suuda hoida. Mida küll teha kui piimatooteid ei söö siis luud hõrenevad ikka edasi. nokk lahti saba kinni nii ütles perearst.tänan ette olgu see vastus milline tahes

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kilpnäärme alatalitluse üheks tunnuseks on ka vere kolesteroolisisalduse tõus, inimese toitumisharjumused ja perekondlik eelsoodumus. Mis just Teil on juhtiv põhjus on siinkohal raske öelda. Ei selgu ka miks ei saa tarvitada piimatoitusid. Kui nii siis on igati vajalik Teie eas daamidel asendusravi kaltsiumi ja D vitamiiniga. Luuhõrenemine on kogu keha haigus, ainult ühes piirkonnas see tavaliselt ei esine. Õlavaevusel on jällegi rida põhjuseid, mis on omaette probleem.
Soovitused:
1. Kilpnäärme ja veretestid. TSH, ft4, lipiidprofiil ( kolesterool, HDL, LDL, triglütseriidid)
2. Luu densitomeetria
3. Õla uuringud ( läbivaatus, liikuvustestid, röntgen ja ultraheli uuring)
Kui uuringud tehtud saab ka põhjendatult otsustada, kuidas edasi ravida. Esialgu aga toiduvalik kus piirata loomseid rasvu ja hinnata vere kolesteroolimuutust. Tähtis on teada ka teiste kolesteroolifraktsioonide sisaldust edsise ravi planeeerimiseks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi