trombotsütopeenia 15.01.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen 43-aastane naine. Mul on diagnoositud krooniline ülehappesusega gastriit ja refluks, pean vältima rasvaseid, vürtsikaid, hapusid toite, vastasel korral tekib ägenemine. Tavaliselt korra kuu jooksul (4-5 päeva) on ägenemine olnud( peale ebasoovitavat sööki). Sellega kaasneb kõhupuhitus, ülakõhus näriv valu, väsimus, peavalu. Novembris aga ei läinud peale ägenemist enam kuidagi paremaks, tekkis kõhulahtisus, iiveldus, väsimus, palavikku ei tundnud. Kõhulahtisus tekkis kohe kui sõin natukenegi rasvasemat toitu. Vahepeal jälle paar päeva enam-vähem norm (iste väga pehme) ja siis kõik jälle kordus. Kõik see on kestnud peaaegu siiani. Nov. lõpus andsin vereproovi, siis oli see korras(sh. trombotsüüdid 310). Kuid 4.jaanuaril antud vereproov näitas trombotsüütide arvuks kõigest 50 ja 10.jaan. proov 47! Käisin 11.jaan. gastroskoopias, vasutuses on, et mao toonus tavaline, voldid korrapärased, peristaltika väga elav, korpuses kohati kumendub õrnalt läbil.l /k veresoontejoonis, antriumis üksikuid petehhiaid.
Mingit külmetushaigust pole ammu põdenud(köha, nohu, kurguvalu, palavik).
Jõulu ajal oli menses ja väga vererohke.
Kuna HGB on madal, siis olen tarvitanud Tothemat(alates dets.-st ei võta).
Kas sellist PLT langust võib põhjustada minu kõhuhäda?
Kas peaksin andma väljaheiteproovi määramaks kõhulahtisuse tekitajaid või saab ka verest määrata antikehasid nendele tekitajatele?
PLT langus on olnud väga kiire, kui tihti peaksin analüüse andmas käima?
Olen väga mures.

Ette tänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Palju erinevaid probleeme. Maovaevust võiks nimetada krooniliseks, st selle raviks määratud ravimid ja reziim toiduvalikuna. Võiks ka kaaluda laktoosi ja gluteeni talumatust, seda aga saab arst uuringutega täpsustada. Uue ja ägedama probleemina on tekkinud trombotsüütide taseme langus. Millest seda ei saa ma kuidagi ütelda, vajalikud on taas seisundi jälgimine ja täpsustavad uuringud. Nii et julgesti oma perearsti vastuvõtule ja kolleeg koostab kõige parema edasiste uuringute-konsultatsioonide kava. Põhjendatud oleksid ka uuringud haigla sisehaiguste osakonnas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi