kauaaegne palavik ja muu 04.10.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Olen vaevelnud juba 2 kuud väikese palaviku küüsis (37 - 37,2), millega kaasneb vilets enesetunne (higistamine, väsimus, kurnatus, südamekloppimine, kohatine õhupuudus).
Olen liikunud ühe arsti juurest teise juurde, viimati tegi põhjalikud vereanalüüsid infektsionist ja avastati Mycoplasma pneumoniae (pos. 1:160).
Nüüd on lõppemas kahenädalane antibiootikumiravi (Fromilid 250 mg, 1 tablett hommikul ja õhtul). Kaks tabletti on veel jäänud võtta, kuid palavik ja halb enesetunne jätkuvad.
Küsin Teie arvamust, et kas minu veres Mycoplasma pneumoniae näitaja võib olla üldse palaviku ja halva enesetunde põhjuseks? Äkki on põhjus muus, kuna rohukuur on sisuliselt läbi ja see pole mõjunud? Või on rohud pikema toimega?
Taustaks veel nii palju, et kogu jama algas augusti keskpaigas, kus ilmselt olin kõhuviiruse küüsis ja tõenäoliselt tekkis pärast seda mingisugune tüsistus, mis pole tänaseni kadunud.

Minu küsimusel on teine pool veel: nimelt diagnoositi mul 2007 kevadel 1. astme astma. Samas ei olnud siis veel teada Mycoplasma olemasolu. Nüüd, kus see on diagnoositud - äkki polegi astmat (tüüpilised astmakaebused puuduvad)? Ainsaks kaebuseks on välisõhust siseruumi tulles läkaköha laadne reaktsioon (vahel).

Mida Teie kogu loost arvate?

Vastuse eest ette tänades,
35 aastane naine

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan piisava info eest. Proovin vastata.
95% palavikuga kulgevatest haigustest on tingitud mingit sorti infektsioonist, ehk nakkusest, ehk haigusest mille korral mõnes kehapiirkonnas toimetab haigustekitaja. Praegu on Teil diagnoositud nn. atüüpiline hingamisteede nakkus ja sellele ka ravi määratud. Atüüpiline seepärast, et kõik on teistmoodi kui tavalisema ehk ägeda haiguse korral. Sellel juhul on patsient tõ'esti haige, palavik 39 C ja ega ta voodist kaugemale ei lähe.
Usume Teie arsti ja ootame ravi tulemused ära. Selleks võib olla päris mitu nädalat peale ravikuuri. Sellele järgnevad uuringud raviefekti kinnitamiseks või uute mõtete saamiseks mida veel ravida-uurida.
Teie kirjeldatud köha teke õhutemperatuuri muutusel viitab hingamisteede ülitundlikusele. See pole astma, kuigi midagi on sarnast. Astma diagnoosimine käib hoolsal haigusdetailide küsitlemisega, järgneb spirograafia, seejärel võib panna patsiendi 6-7 minutiks jooksma-käima ja tehakse uuesti spirogramm, antakse hingata üht rohtu mis laiendab hingamisteid ja taas uus spirogramm.
Nagu näete, ei saa ma midagi kindlat ütelda, pigem arutleda sagedasemate haiguste ja nende võimaliku avaldumise teemal.
Ja ikka koostöö Teie arstidega. Paljud diagnoosid kujunevad pikemal ajaperioodil haige uurimise ja raviefekti jälgimise alusel.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Istanbul 09.10.2007