Antidepressandi ärajätmine 18.05.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Viimased kuus kuud tarvitasin Effexor XR 75 mg. Väga palju paremaks mu seisund ei muutunud ja arst, kogemustega psühhiaater, otsustas, et ravimi kasutamise võib päevapealt lõpetada. Ma tean aga, et nii ei tohi ja tunnengi ennast väga halvasti: on elutüdimusemõtted (nagu ka rohu tarvitamise ajal, aga siis oli neid vähem), apaatsus, samas närvilisus ja äkkviha, mõtlemine on segane , sees on igasugused hirmud. Õudne on olla. Uni on samuti häiritud, kardan magama minna ja uut päeva.
Samas pean ju tööl käima, töö on lastega, mis on ühtepidi kurnav, kuid ma ei või endale lubada ärritumist seal, ehkki seda on juhtunud. Kardan väga.
Arvan, et vajan siiski antidepressanti ja kui ära jätta, siis väga väga pikkamisi.

Praegu tarvitan Fluanxoli 1-2 mg päevas, Xanaxit ka kui vaja. Kas see õige on, ei tea, sest arst jättis mu juhtiva suunamiseta. Olen hädas ja pettunud. Kuidas edasi?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist !
Probleem on päris laialt levinud. Nimelt kartus katkestada ravi kartes sümptomite taasteket. Nii on kujunenud rühm patsiente kes jätkavad aastaid ravimi võtmist väikeses annuses. Pole teada, kuivõrd on sümptomite taasteke seotud väära enesesisenduse-hirmuga või reaalse haigusega. Teadmine, et iga päev peab võtma mingit rohtu on samuti kurnav. Soovitaksin kuulata oma arsti ja vabaneda ravimi tarvitamisest, selle asemel aga oskuslikult kasutada enesevalitsemis ja mõttejuhtimistehnikaid. Kokkuvõttes on see oluliselt parem. Ausalt.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi