tappev higihais 29.03.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 39 a.naine ja kannatan juba pea 10 aastat piinava higihaisu ja nn."sokihaisu" all.
Tööelu on põrgu, samuti põrkavad tihti inimesed tänaval ja poes minust eemale, öeldes "fui"
Olen käinud erinevate arstide vastuvõtul, küll närviarsti, psühhiaatri, uroloogi, endokrinoloogi,nahaarsti, gastroernetroloogi, sisehaiguste arsti juures,samuti toitunud Levini testi järgides, kõik ütlevad, et ei tohiks probleemi olla, ometi olen tööl nagu valge vares ja oleksin ennem jalutu (see oli muidugi liiga karmilt öeldud).
Vaimselt olen rahulik ja stabiilne (igaks juhuks olen siiski proovinud ka antidepressante, need aitavd küll meeleolu tõsta, kuid hais ei kao.)
Pesemise juttudest olen väsinud, olen pesnud ka 10 korda päevas, kasutanud deodorante, Chemisepti-gutasepti, higistamisvastaseid salve jne.
Väga headelt tuttavatelt olen küsinud, paikselt ei tunne nad mingit lõhna (kui konkreetselt nuusutada nii kaenlaaluseid või jalgu), kuid haisu tunnevad lihtsalt minuga ühes ruumis viibides.
Mitu korda on olnud ka nii, et hommiku poole on hais ja mingil hetkel järsku kaob ja olen nagu värskus ise, kuigi ei ole pesemas sel momendil käinud.
Olen uurinud iseseisvalt internetist ja olen leidnud, et mul võib olla äkki midagi sarnast haigusega "isovaleric acidemia".
Kuna olete väga edumeelne ja põhjalik arst, siis loodan, et äkki olete midagi kuulnud sellest haigusest ja saaksite mind äkki aidata (see haigus pidi olema umbes 1:200.000-le.
Mul on ainult üks soov - saaks haisust lahti!
Lootust ei ole veel kaotanud, ma lihtsalt pean kuskilt abi saama, maksku mis maksab!
Vabandan pika ja emotsionaalse kirja pärast!
Loodan Teile!
Ille

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Mõtlesin tükk aega Teie murest ja välja suurt ei mõtle. Arstiraamatutes on omaette peatükid ebameeldivast kehalõhnast ja haigustest mis seda põhjustavad. Läheks väga keeruliseks kui hakkan neid peatükke siin loetlema. Arvan, et kõige enam võib vaevus olla tingitud mõnest endokrinoloogilisest häirest või muutustest mõne valgu või aminohappe ainevahetuses. Soovitan nutika endokrinoloogi konsultatsiooni, julgen soovitada dr.Anu Ambost Põhja-Eesti Regionaalhaiglast. Temale on vajalik saatekiri perearstilt.
Loodan, et sain veidi kasulik olla.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi