valu südame piirkonnas 07.01.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. tuleb natuke pikk jutt. Alustan sellega,et umbes paar kuud tagasi hakkas öösel väga paha ja läksin kiirabise. Seal tehti analüüsid ja südamefilm mis näitas ma ei teagi mida. Aga kiirabiarst käskis minna perearsti juurde. Perearst saatis mind kilpnäärme arsti juurde KUs tehti uuringud ja selgus kilpnäärme ületalitlus määrati ravi Tiotil 2korda50mg päevas.olen rohtu võtnud2kuud,aga enestunne pole paremaks läinud.Olen käinud korduvalt perearsti juures Teinud analüüse kuid need on korras .Käinud ka südamearsti juures teinud 24t Holter uuringu kus sellgus südamerütmihäired.Mida põhjustab kilpnääre. Valu kohapealt käskis võtta Magne b6.korra räägisin perearstile , et äkki on südamelihastepõletikuga tegemist aga tema arvas ,et need asjad on seotud kilpnäärme ületalitusega.Ma sooviksin teie arvamust .kas valud südame piirkonnas on tõesti kilpnäärmega seotud või võib olla ka näiteks südamelihastepõletik.Arsti arvates on valu närvidest. Seevalu paigneb rohkem rinna all Selline tuim valu mis ei ole pidev.Olen 32aastane naine oli alati terve inimene olnud.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Mõistan muret. See on väga hea südame edasise tervise suhtes, et leiti kilpnäärme ületalitlus ja see saadi ka kontrolli alla. Kahjuks võib igapäevatöös kohata olukordi, kus on tekkinud südame püsiv kahjustus, selle väljenduseks on rütmihäired, südamepuudulikus jm.
Usaldan kolleege. Kipun ka arvama, et tegemist on kahe erineva seisundiga. Valuaistingu põhjuseks noortel inimestel rinnus on sageli seljalihaste pinge, nn lihaspinge kolded ehk trigerpunktid. Nendele vajutades tekib valu kiirgumine piki lihaseid, ka üpris kaugele algkoldest. Seisundit aitab täpsustada asjatundja poolne selja-kaela-üla ja rinnalihaste katsumine. Raviks on tähtis sundasendi vältimine, venitusharjutused, massaaz.
Südamehaiguse kahtlusel annab patsiendile hingerahu koormustesti hea tulemus. Oma patsiente ma päris sageli ka uurin selle testiga. Kui uuritav talub vabalt koormust 2-3 W keha kg kohta, vererõhureaktsioon on normis ja EKG-s muutused puuduvad on südamehaiguse olemasolu väga ebatõenäoline.
Populaarne uuring on ehhokardiograafia. See annab ekraani pildi südame erinevate osade, südamelihase ja klappide tööst, verevoolust. Korras uuring on jällegi patsiendile ravitoimega.
Loodan, et sain veidi anda valgust Teie küsimustes.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi