symbikort 19.11.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
olen 66.a.naine.Tervis enam vähem korras,liigesed aeg ajalt valutavad,osteoartroos,tarvitan kuuridena artryli. Kilpnääre on olnud aastaid suurem,diagnoos on struma nontocsica multinodulosa,funktsioonid normis,käin kord aastas kontrollimas.
Kolme aasta eest diagnoositi astma,raviks flixotide 100 1 x päevas,hommikuti.
Viimasel ajal on tekkinud koormusel, näit kiire kõnd, kiire treppidest ülesminek jm õhupuudus,hingeldus.
Teine arst soovitas kahetoimelist symbikort turbuhalerit 160 4,5 1 või 2 x päevas, sest budesoniid ravib ja hoiab ära põletiku ning teine komponenet formoterool laiendab hingamisteid.Mõlemad head,aga selle infolehelt loen,et eriline ettevaatus on vajalik madala kaaliumitaseme korral veres ja häirete korral kipnäärme talituses.
Küaimused on
1.Kuidas tean,kas mul on kaalikumitase madal,vereanalüüse ei tehtud ega soovitatud teha.
2.Kas struma nontocsica multinodulosa on häire kilpnäärme talituses.
Tervitades Mari.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ei tasu muretseda kaaliumisisalduse pärast. Kui pole mõnda neeru või südamehaigust on see reeglina korras.
Kindlasti kaaluksin astmaravi tõhustamist kombineeritud ravimiga.
Struuma tähendab kilpnäärme suurenemist. Kui see on hormonaalselt neutraalne, st mittemürgine nagu teil ja ei põhjusta vaevusi siis las ta olla. Korra aastas võib ju kontrollida. See ei takista sugugi astma ravi tõhustamist.
Kuigi suurenenud kilpnääre võib suruda ka hingamisteedele, seda peaks täpsustama ultraheli uuringuga ja kaela-rindkere röntgenülesvõttega.
Head tervist soovides,
MAdis Veskimägi