Sapiteede laienemine 09.11.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Kysimus selline..Kas te palun seletaksite,mille tagajärjel sapiteed laienevad ja kas see on ohtlik..Olen 29a. naine ja käisin ultrahelis,kuna juba pikemat aega on mind vaevanud teravad valud pimesoole piirkonnas ,kust mul pimesool 5 aastat tagasi(2001a) ära lõigati..pimesoole seest oli leitud ka kive...2002 aastal käisin ka kõhuga ultrahelis,kuid siis ei leitud midagi..Nüüd siis avastati sapiteede laienemine,ülejäänud oli normis..Minu vanuses peaksid sapiteed olema 3-4 mm aga mul on 7mm..Kas peaksin väga muretsema?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ultrahelipildi tõlgendamine on alati veidi subjektiivne, st oleneb vaatajast. Ka on sapiteede laiuse mõõtmine ebatäpne, kuna nende mõõtmed on erinevad maksa erinevates osades.
Kui uuringul ei nähtud kivi mis võiks sapiteid ummistada ja seda pole ka teiste võtetega diagnoositud siis võiks seisundit jälgida 1 x aastas, vajadusel ka sagedamini. Pidage nõu oma perearstiga.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi