Gripi vastu vaktsineerimine 26.10.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Minul on järgmine mure: paaril viimasel aastal olen lasknud ennast gripi vastu vaktsineerida, iseenesest pole jah viirustesse nakatunud, vaid olnud paar külmetust- seega tundub aitavat see vaktsiin. Samas on enesetunne nagu halvenenud - tekkinud kerged tasakaaluhäired, väsimus, närvid on pingul...seda on siis juhtunud kogu aastate vältel, mitte ainult kohe pärast süstu paari päeva jooksul. Hiljuti lasin teha uue süsti ning enesetunne halvenes kohe (see pidi olema loomulik) ning on täpselt sama nagu olen viimaste aastate jooksul aeg-ajalt tundnud e. viisin kokku et äkki mul on mingi vastunäidustus antud vaktsiini vastu. Nüüd ei teagi mis teha, süst tehtud, peab vist samamoodi järgminegi aasta üle elama...või on olemas mingeid võimalusi kuidas sellest toimest lahti saada (tean et oleks pidanud selle peale enne tulema kui uuesti süsti tegin:S)? Olen 29-aastane ja mul on olnud kunagi probleeme ka neerudega (äkki on abiks vastamisel). Ette tänades, E.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere E
Vaktsiin sisaldab aktiivset komponenti ja terve rida abiaineid mis tagavad vaktsiini säilimise ja toime. Üpris sageli võib esineda ülitundlikust abiainete suhtes. Aasta kestvast kõrvaltoimet ei pea võimalikuks.
Isiklikult ei pea ma vajalikuks noorte ja tervete massilist vaktsineerimist gripi suhtes. Küll aga on see vajalik väga väikeste või vägavanade või muidu nõrgema vastupanuvõimega patsientidel.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi