võbelus rinnas 29.08.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Minu mure ja küsimus on nii imelikud, et ma kohe vabandan. Olen 71 a vanaema, ülekaaluline. Tunnen juba paar nädalat imelikku võbinat-värinat vasakus rinnas. Alul aegajalt lühidalt, nüüd aga sageli ja pikemalt. Iga päev. Mingit valu ei ole. Silmaganähtavaid muutusi pole. Nagu mingi närv võbeleb. Varem pole sellist asja olnud ja pole kuulnud-lugenud ka taolisest asjast. Loomulikult häirib, et mis siis nüüd lahti on? Mammograafi-uuringule ei tahaks nagu kohe minna, sest mul on seoses oma suurte lihaseliste rindadega kurvad kogemused olemas, kui neid pitsitatakse ja traumeeritakse (nimelt sain rinnapõletiku samasse vasakusse rinda peale teist last, kui palatiarst demonstreeris minu peal piima väljalüpsi beebile, kuigi laps jõudis imeda ja kõik oli korras; tohter arvas, et mul on piimapais; tulemuseks oli aga mädane rinnapõletik kogu koleduses). Nüüd tobedad küsimused: äkki toimub südames midagi nende võbinate ajal (on öeldud, et klapid annavad pisut verd tagasi) või ei meeldi rinnale uus vormis rinnahoidja, kuna häda algaski umbes samal ajal? Ei teata ju, kas vanas eas tuleks kanda või mitte rinnahoidjat ja kui, siis kas tõstvat või mitte. Arvatakse nii ja naa. Tänud läbilugemisegi eest! Elvi

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Elvi
Rinnad on naistele igas vanuses tõeliseks hädaoruks. Kunagi ei olda nendega rahul, rääkimata tõelistest probleemidest mida nad võivad ka põhjustada. See selleks.
Küllap on tõesti tegemist lihaslähtelise aistinguga. Kui ühel päeval muutub lihaste tasakaal ja tekib varem koormamata lihaste pinge siis on selline vaevus kerge tekkima.
Mammograafiast nipalju: seda uuringut võiks ikka iga enesest lugupidav naine ikka paari aasta tagant ette võtta. Olen kuulnud muidugi paljudest vintsutustest ja probleemidest kuid võimalik kasu ületab ebamugavused paljukordselt kui avastatakse raske haigus varases staadiumis.
hästi natuke mõtlen ka võimalikule südamerütmihäire hoole. Mõned neist võivad avalduda ka võdinana rinnus. Katsuge kontrollida hoo ajal oma pulssi, kui see tunub olevat kahtlane toob asjasse selgust arst ja uuringud. Ka arste ei tohi karta, oleme ikka inimeste jaoks. Kuigi ka meil on omad " reeglid" kuidas meiega käituda ja saada parim tulemus. Üle kõige me pelgame patsienti kes astub uksest sisse ette hoiatamata, ei arvesta teiste haigetega, teavad ise mis on viga, millisi uuringuid ja rohtusid on vaja. Kui söendada arvata midagi muud on tulemuseks skandaal erinevates raskustes.
Nõndaks. Soovitan pöörduda oma perearsti poole ja esialgu lihtsalt küsida tema arvamust ja soovitusi edasiseks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi