sähvatus peas 24.08.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere tohtrihärra!
Lugu selline: olin hilisõhtul pikali(külili) ja vaatasin veel telekat, ootamatult käis peast läbi tugev sähvatus,ei oskagi seda kirjeldada,nagu välk, või elektrilöök.Mingit valutunnet ega muud aistingut polnud, ehmatus eelkõige.Tekkis muidugi ka ärevustunne, et ei tea mis nüüd juhtus või mida veel oodata.Kas sellest või millestki läks pulss pisut kiiremaks ja hakkas külm.Pulss läks kiiresti normaalseks, aga külmavärinad kestsid ca 15 minutit. Pea ei valutanud. Järgmisel päeval oli pea pisut raske ja kergelt valutas, aga kuna oli ka kerge nohu ning õlad on pinges(seda on tihtipeale), võis ka sellest olla. Kui meenutada, siis mingeid väga nõrku sähvatusi (rohkem vist nagu kerge laine peast läbi)olen tundnud mõnel varasemal korral, vist enne magamajäämist.Aga sellist tugevat pole varem olnud.
Kas teil on praktikas olnud sellist juhtumit ja mida te asjast arvate, millega võis tegu olla? Kas peaksin ruttama arsti juurde ,et põhjust selgitada(kuidas seda üldse selgitatakse?) või pole paanikaks põhjust? Momendil ikka mures,et millest ja kas kordub jne.
Olen naine, 52. Jajah, sobiv vanus igasugusteks hädadeks:),aga mingi konkreetne põhjus peaks sel sähvatusel siiski ka olema.
Olen tänulik vastuse eest ja edu teile teie töös!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Arvan järgmist. Kirjeldus vastab kuklanärvi ägedale valule. Seda võib provotseerida ebatavalises asendis kaela hoidmine, kui närv satub surve alla. Kuumatunne, südamepekslus on organismi reaktsioonid ootamatule valu või ka muule ärritusele. Tänan, et vihjasite sellele et pikutasite telekat vaadates. Kui telekas ei ole just lakke kinnitatud, on kestev telepurgi jälgimine üpris kaelalihaseid koormav tegevus. Kui vaevus oli ühekordne ja möödus täielikult, arvan et mingeid erilisi uuringuid ravi vaja ei ole. Küll aga annab see mõtteid kuidas vältida sellist vaevust tulevikus. Hoiduda kaela sundasendist, teha kaela-õlavöötme enesemassazi, venitusharjutusi. See on muidugi omaette teema.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi