probleemid keelega 24.07.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Viimase aasta vältel on mul aeg-ajalt keelel valge katt ja keele otsas justkui rakud mis punetavad ja mida ümbritsevad valged servad. Katt on laiguti, enam keele keskosas. Nö. rakusarnased moodustised iseenesest ei valuta kuid on tundlikud, justkui oleks ära põletatud või tekkinud mingi väga hapu asja söömisest. Aeg-ajalt probleem kaob, siis tekib uuesti ilma mingi nähtava põhjuseta. Valgeid laike on ka keele tagumises osas kuid seal ei kata nad mitte kogu keelt vaid on just laiguti. Kuu aega tagasi oli mul narkoosiga operatsioon, peale mida oli keel valgeid laike väga täis. Arst ütles, et see on seotud saadud narkoosi ja ravimitega ning soovitas palju juua. Võtsin soovitusi kuulda ja keele seisukord küll paranes kuid nüüd on jälle oluliselt halvenenud. Millest võib antud probleem tingitud olla? Olen kuulnud et keel näitab probleeme seedimisega. Peale operatsiooni oli probleeme seedimisega, kuid nüüd on kõik korras. Eelnevaltel aastatel ei ole seedimisega mingeid muresid esinenud. Millise arsti poole pöörduda ja mis analüüse peaks tegema. Või ei olegi see probleem?(Olen 40 a. naine)
Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Keele limaskesta muutuste põhjuseid on väga palju. Erinevad kehvveresuse vormid, saadud antibiootikumravi ja pärmseene vohang limaskestadel, mõned nahahaigused mis paiknevad limaskestadel, seedetraktihaigused. Võib juhtuda, et ühest põhjust ei saagi kindlalt öelda. Soovitan perearsti külastust, esmast läbivaatust, täisvere ja veresuhkru analüüsi. Kui kõik on normis võib olla kasu kogenud hambaarsti ja nahaarsti konsultatsioonist.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi