Noor ema 22.07.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 23 aastane 1 aasta ja 3 kuuse lapse ema. Peale sünnitust on järsult hakanud halvenema näonaha ja kaela olukord (tihe lööve, mädapunnid, villid, ummistunud rasunäärmed) vaatamata sellele et puhastan nägu vähemalt kaks korda päevas põhjalikult. Olen katsetanud kõikvõimalikke erinevaid näopuhastusvahendeid, samuti olen teinud mitmeid ravikuure apteekrite poolt soovitatud rohtudega. Teinekord on nägu lausa valus puudutada. viimasel ajal on tekkinud ka hoolised peavalud, näo turse ja juuste väljalangemine. Nüüd avastasin et ka kõik tagumised hambad on läinud tume halliks/mustaks (paar kuud tagasi lõpetasin täieliku hammaste hoolduskuuri hambaarsti juures ja käisin ka laservalgendamises ning üldjuhul puhastan hambaid vähemalt kaks korda päevas). Oma toitumissedelis olen üritanud kaasata kõiki toiduainegruppe kuid kasu ei mingisugust. Sooviksin teada, kas olukord võib olla tingitud pikast rinnaga toitmisest, allergiast, mingi aine puudusest või millestki muust ja millised peaksid olema mu järgmised sammud olukorra parandamiseks?

Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret ja proovin midagi soovitada. Rasedus ja rinnaga imetamine on aeg kus ema organism suunab halastamatult kõik parema ja vajaliku arenevale lapsele. Kui ema toidusedel pole kõige tasakaalustatum, pole arvestatud suurema mineraalide-vitamiinide, mikroelementide kaoga ongi hädad platsis.
Soovitan kindlasti korralikku toiduvalikut: aed ja puuvilju 400-500 g päevas; täisteraleib, juustu, kohupiima, piima, keefiri, mineraalvesi 1,5 l päevas, 100 g erinevaid lihatooteid kindlasti nädalas paar korda ka hea rasvasem kalaroog ( lõhe, forell- nende kg hind on nii 140-150 EEK, 100-200 g nädalas pole üldse kallis). Kui toiduvalik on korras siis võib soovitada ka toidulisandeid: need on spetsiaalselt imetavale emale koostatud vitamiinide ja mineraalide segud tabletis või kapslis. Neid on apteegis palju valida, appi tuleb apteeker.
Head nõu oskavad anda perearst, naistearst, dieetarst.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi