Puugihaigused 04.07.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Lugupeetud Dr. Veskimägi,

olen 28a. meesterahvas. Täpselt nädal tagasi avastasin vasakult reielt puugi. Puuk ei olnud avastamise hetkel suur (millest võib järeldada, et ta ei olnud seal kaua olnud). Tahtsin kohe minna arsti juurde seda välja tõmbama minna, kuid tõenäoliselt tõmbasid püksid tagumise osa ära ja pea jäi sisse. telefonitsi "Merimetsaga" konsulteerides soovitasid nad enam mitte tulla kuna pea tulevat ise välja. Nii käitusingi. Kerge punetus oli paar päeva ja tänaseks on vaid väike punnike ilma laiema punetuseta või ringita (millest tavaliselt räägitakse) ümber selle.

Siiski on minu hirm puugihaiguste ees vägagi suur, kuna olen sellest halvatud tuttavat näinud ja elukaaslane on entsefaliidi läbi põdenud. Oma lollusest pole ma siiani vaktsineeritud.

Täna kasvas minu hirm veelgi kui päeva teises pooles tundsin vasema poole jäsemete kangust, justkui oleks verevarustusega probleem. Sellist asja pole mul varem olnud. Süda korras, veri korras (kontrollitud u. aasta tagasi) teen sporti, tervisehäireid ei ole. Pärastlõunast vahelduva eduga tunnen siiani (kell on 2 öösel), et vasakud jäsemed on justkui kergelt surnud. Saan neid liigutada, krampe pole, jõudu on, aga tunne on ikkagi kehvem kui parempoolsetes jäsemetes. Peavalu pole. Tunnistan, et peale tööd tundsin korraks end eriti paaniliselt ja olin korraks valmis kiirabi või kedagi enda kõrvale kutsuma. Loodan ise, et see on pelgalt minu mõttejõud mis sellise olukorra on tekitanud, seda enam, et puuk oli just vasakul reiel. Siiski kas mõttega saab nii pikalt just vasemaid jäsemeid füüsiliselt nii kehvasti tunda. Olen realist ja ei satu üldiselt kergelt paanikasse, aga selline olukord hirmutas. Kui isegi puuk kõrvale jätta tean juhtumit kus praktiliselt samasuguse algusega sattus inimene koomasse ja sai hiljem tüsistused.

Tunnistan veel seda, et eile sai ohtralt veini tarbitud (1 pudel 4 tunni vältel, siiski tavaliselt mu organism kannab seda hästi), suht halvasti magatud ja hommikul kohvi u. 3 tassi joodud ning koosolekute jada tõttu sain esimest korda süüa alles kell 3:00. Peale seda tekkis tavapärane väsimus aga koju jõudes algas siis see mida eelnevalt kirjeldasin. Siiski on mu organism veel kurnatumalegi olukorrale vastu pidanud.

Kui tõsine võib antud olukord olla? Kui tõenäoline on, et puugiviirus seda põhjustas? Kui asi ei pruugigi puugis olla, siis millised analüüsid peaksin kindlasti tegema et ennetada halvimat? Kas psüühika tõesti suudab sellise olukorra esile kutsuda? Kas mul on põhjust muretseda halvima pärast - rasked tüsistused jms? Kuidas Teie antud olukorda hindate ja mida soovitate.

mm

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere MM
Mõistan muret. Puukidega levivad haigused ilmnevad üldjuhul kõige varemalt 2-3 nädalat peale putukahammustust. Puukentsefaliit kui raskem haigus avaldub 2 lainena, esmalt kerge külmetushaiguse pilt, palavik mis möödub, järgneb nädala möödudes uus palavikutõus, tugev peavalu, valguskartus, teadvusehäired jm.
hirmul on suured silmad, inimese eleutegevusega käib kaasas rida normalseid aistingud: kerge peavalu, lihasjäikus, peauimasus, peapööritus, kohin kõrvus. Stress, magamatus, alkohol süvendab neid vaevusi veelgi. Kui neid vevusi väga tõsiselt võtta ja kahtlustada seejuures puugihaigust võib tekkida tõeline paanika, umbes nii nagu Teil.
Rahustuseks soovitan arstikülastust ja teste: täisveri, CRV, puukentsefaliidi markerid IgM ja IgG antikehad, puukborrelioosi IgG ja IgM antikehad.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi