pikaajaline palavik 28.05.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tahaksin kuulda terve talve vaevanud tervisemurede kohta veel ühe arsti arvamust. Olen 18 aastane tüdruk, käin 11. klassis. Sügisest saati hakkasid korduma tavalised nädalased külmetushaigused - nohu, kurk haige, väike palavik. Umbes viiendal ringil ma aga enam päris terveks ei saanudki. Täpselt ei ole meeles, kuid pakuksin, et vähemalt 2 kuud püsis palavik pidevalt (ka kohe hommikul ärgates) vahemikus 37-37.3. Kõrge, veidi üle 38, oli see vaid ühel päeval. Perearstid (kokku konsulteerinud koguni kolmega) soovitasid üldtugevdavaid vahendeid, kurgukuristamist, koolimurede unustamist (ainus põhjus, mida oskan ise kehvale tervisele pakkuda). Vere- ja uriiniproov nimelt olid korras. Tegin läbi ka kuuri Augmentini, lihtsalt igaks juhuks. Lõpuks sain ka saatekirja kurguarstile. Esimesel visiidil arvas too vaatluse põhjal, et ehk tuleks panna mandlioperatsiooni järjekorda. Eriti näisid talle muret tegevat rohked tursunud lümfisõlmed kaelal. Teisel visiidil, lähtudes vereproovist (see oli tolleks hetkeks vist juba 2 kuud vana), kopsuröntgenist ning kurgulimaproovist, mis näitas stafülokokki, ja sellest, et mu kehatemperatuur oli vahepeal 36.8 peale langenud, pole operatsioon enam jutuks tulnud. Kästi puhata ja soojale suvele loota. Ega mul pole angiine ega sarnaseid probleeme eelmistel talvedel olnud ka.
Nüüd aga olen taas palavikus, ikka 37.3, kurgukaared punased, mandlid paistes (siiski mitte nii suured kui vahepeal, ja ega need pole alla läinudki peaaegu terve talve). Suur ja jube väsimus õnneks on ära kadunud, tänu vahepealsele normaalsemale temperatuurile suudan eksameid teha.
Lisan veel, et veresuhkur ja kilpnäärmehormoon olid samuti korras, kuigi viimast uuriti umbes kaks aastat tagasi (kas arstid võivad nii vanadest analüüsidest lähtuda?). Kilpnäärmega on muidu suguvõsas palju probleeme. Veel olen kaotanud kaalus, 50 kg'st sai vahepeal juba 46. Nüüd näitab kaal ikka enamasti 48. Nahk, millega on ikka talvel probleeme olnud, on samuti väga jube. Hakkasin ka kasutama NuvaRingi, aga seda juba haige olles. Või ei oleks pidanud?
Sai väga pikk jutt, aga olen juba pikalt kannatanud-muretsenud ka. Vähemalt kopsutuberkuloos, mida juba kartsin, on vist nyyd välistatud selle kopsuröntgeniga.
Kas ootangi lihtsalt suve ja jätkan soojade riiete, rohke mee ja vedelikuga, lootuses et JÄLLE tagasi olev palavik on lihsalt minu nõrga organismi üles korjatud viirus, või peaksin nõudma veel mingeid uuringuid, muretsema oma mandlite pärast? Äkki koolistress ja mure tervise pärast on viinud haigusliku depressioonini? Kuigi sellest vist palavikku ei saa..
Aitäh Teile!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Katsun midagi arvata. Inimene on tervik ja õigem on teda nii ka vaadata. Pole ainult kehalisi probleeme mis ei mõjutaks psüühhikat ja ka vastupidi.
Pidepunktiks endale pean Teie mandlileidu. Seda saab lihtsa testiga AOS tiitriga hinnata. Kui number on üle 200 on asi paha, kui üle 600 on asi veelgi halvem ja võiks kaaluda op ravi.
Ka kilpnääre on noortel daamidel vaevuste põhjuseks, eriti kui esineb kehakaalu alanemine, väike palavik. Ka seda saab lihtsa testiga TSH ja ft4 täpsustada. Kui need testid on korras, siis soovitan väga oma arste usaldada ja oodata suve ja nautida seda täie rinnaga. Muidugi kasutada kontratseptiive edasi ja vahest nõuda partnerilt ka kondoomi kasutamist seda selleks et vältida uusi probleeme. Arstid üldiselt kipuvad solvuma, kui neilt midagi nõuda. Eeskujulik patsient pöördub kenasti arsti juurde ja kurdab, et minu mure kipub püsima, Olen mõelnud, et see võib olla sellest või tollest. Perekonnas on seda ka varem olnud. Mida Teie soovitate. Arst on kohe rõõmus ja hakkabki kohe midagi soovitama, uurima ja lahendusi pakkuma.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi