krambid jalgades ,teadvuse kaotamine.... 15.04.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 62 aastane naisterahvas ,töötav pensionär.1.62 pikk ,kaalun 71,5 kilo.Töötan koolis kokana.Kord nädalas käin kantritantsu trennis ,juba 3-ndat aastat.Peale selle käin igal võimalusel kõndimas ,mitte jalutamas ,aga jõukohase kiirusega kõnningul.12.aprillil sai tööl oldud , kõnnitud ja 2 tundi trenni tehtud ,tundsin nagu natuke väsinuna ennast.Tavaliselt ma trennis kunagi ei tunne väsimust ja ei taha istuda ,aga seekord tundsin ,et olen väsinud .kõik oli nagu korras kui koju tulin, jõin värska vett ja omal kellaajal, enne kümmet läksin voodisse.peale kella 12 öösel tundsin ,et parema jala sisse tuli kramp ,istusin voodiservale ja püüdsin masseerida ,et kramp üle läheks ,aga se ei andnud tulemusi.arvasin ,et kõnnin kööki ,võib-olla siis läheb üle.Istusin köögis taburetile ja tundsin ,et hakkas väga paha ,tean veel, et toetasin pea vastu seina ,edasi ei tea midagi ,enne kui tundsin ,et abikaasa aitab mind püsti ,ei saanud midagi aru,mis oli juhtunud ,enne kui ,abikaasa ütles ,et ta oli kuulnud ,et kuskil keegi oigab ,või teeb häält.olin kukkunud põrandale ,mõlemad jalad olid kuidagi tagurpidi mul keha all ,ju oli mul väga valus ,et ma häält tegin .mees andis mulle külma vett ,aitas mu püsti ja tulin ilma abita voodisse tagasi ,jalad olid mõlemad alt liigesest valusad ,aga kõndida suutsin.pärast olin üleni külma higiga kaetud ,öösel enam ma magama ei jäänudki ,kella 4 ajal käisin WC,tundsin uuesti ,et keha läheb kuumaks ja hakkab uuesti paha.sain tagasi voodisse .hommikul läksin pereõe juurde ,ta mõõtis mul vererõhku ,see oli 120/80. vererõhuga mul pole kunagi probleeme olnudki..sain mõõta ka veresuhkrut ,kuna olin söömata ,joomata ---see oli 6.4---.Sellega ka ei ole mul kunagi ennem olnud probleeme.Pereõde ütles ,et natuke on kõrge veresuhkur ja kutsus järgmine nädal tagasi uuele suhkru proovile.Minestuse kohta ,ei osanud pereõde eriti midagi ütelda,arvas,et vereringe häire .Minu suur viga on selles ,et ma ei tarvita piisavalt vedelikku ,kui olen trennis ,lihtsalt ei tunne mingit janu ja teadlikult ei ole joonud,kas krambid on sellest tingitud?,----vedelikupuudusest.4 aastat tagasi ma olen samal moel minestanud ,siis ma ei käinud mingis trennis ,ega kõndinud intensiivselt ,siis ka üteldi ,et vereringe häired.Kas ma pean tegema südamefilmi?Kõige kohta kokku pereõde arvas ,et ma lihtsalt pingutasin ennast üle .faktiliselt kogu päeva olin jalgadel ja pinge oli suur.Jalalabad on alt äärest sinised ,verevalumis,olen määrinud taruvaigupiiritusega,vasak jalg liigesest polegi enam valus ,parem küll on veel ;aga liikuda saan.Krampe jalgades on mul tihti olnud.Pereõde soovitas MagnumB6 tablette.Jutt oli pikk ja ehk segane ,pole ennem sellist kirja kirjutanud.Ette tänades aktiivne penskar.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Proovin vastata. Teie kirjelduse alusel tekib kahtlus generaliseerunud krambihoo suhtes, ehk natuke tõsisema asja suhtes kui seda on tavaline minestus. Soovitan külastada oma perearsti. Kolleeg uurib kõike lähemalt ja saab ka kontrollida Teie tasakaalu, kordinatsiooni, kõnnakut mööda joont avatud ja suletud silmadega, ehk ka vaadata silmapõhjasid. Kui esineb mingi hälve siis on mõtekas nõu pidada ka neuroloogiga. Seniks aga mõõdukus füüsilisel koormusel ja vedelik, vähemalt 1 liiter vett päevas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi