Lapsel kõht kinni 13.01.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere !

Laps on 3 aastane, viimased pool aastat oleme olnud väga hädas lapse kõhukinnisusega. Alguses olid aluspüksid pidevalt natuke määritud, arvasime et kõht on lahti. Kuid tegelikult oli kõht kinni ja laps vältis kakamist.
Siis laps keeldus praktiliselt söömast. on viril. Magab rahutult. Proovisime seda ja teist. Viimases hädas panime mikrolaxi, mis ei paneteda ikkagi kakama.
Toidulaud ON mitmekesine, joob piisavalt.
Oleme perearsti soovitusel juba kaks kuus tarvitanud igapäevaselt 10ml duphalaci nimelist rohtu. Kaka on pehem, kuid kõht korras pole kaugeltki. Laps on hakanud nüüd ka kartma potil käimist ja hoidma kinni. Kui ma saan aru,et ta tahab potile siis ta läheb lausa raevu ja hakkab karjuma ja peksma ja ütlema,et ei taha,ei lähe ja valus on. Kui ta kord nädalas kakab on hästi, kuid ka siis vähe. Peput pühkides on tunda kuidas sool on kõva.
Mida peaksime edasi tegema, et oleks ka abi. Kas on olemas veel mingeid sooletegevust soodustavaid meetodeid, toite jne?

Ette tänades,
Meeleheitel lapsevanem.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Võimalike vaevuse põhjuseid on palju. Kuidas lapse pärakuümbrus välja näeb. Võimalik, et tegemist võib olla valuliku pärakulõhega, mis kord paraneb ja siis ägeneb. Kakamine on sel juhul väga valus ja laps hakkab vältima potil käimist kui väga jubedat toimingut.
Võimalik on ussnugeliste olemasolu. Selgust aitab tuua pepu lähem uurimine ja ussimunade proovi võtmine.
Kõhurütmi muutus lapseeas on tihtipeale seotud pereprobleemidega või muutustes elukorralduses. Kasvõi ema tööleminek, väiksema õe-venna sünd ja sada muud põhjust.
Üks seisund kannab nime enkoprees. See on teisisõnu tahtmatu roojamine või pükste kakaga määrdumine. 3 aastane laps on veel veidi väike, et seda seisundit diagnoosida.
Enkopreesi korral on ülitähtis kindla potireziimi kujundamine koos väga regulaarse toitumise ja liikumisega. Sellega käib kaasas ka potipäevik, kuhu laps ise paneb endale hinde, sõltuvalt kuidas läheb. Ideaalis peaks kakamine toimuma kohe peale hommikusööki, seda saab stimuleerida klaasi jaheda vee joomisega. Üks suurepärane sooleerguti on 10-15 minutit sörkjooksu. Kõlab naljakalt, kuid see on aidanud paljusid lapsi. Praktikas tuleb leida hommikul aeg jooksuks ja seejärel laps potile. Isegi kui kakahäda ei ole, tuleb ikkagi laps panna potile ja oodata. Pikapeale kujuneb uus kõhurütm.
Minupoolt on kõige õigem soovitada uuringuid haigla lasteosakonnas. Pepu vaatlus, sooleuuring, ussnugeliste uuring, kirurgi ja psühholoogi konsultatsioon.
Loodan, et sain veidi anda mõtteid edasiseks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi