koliit 13.01.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Kahju, et siin portaalis ei vasta enam gastroenteroloog, nii peangi oma küsimusega Teid tüütama.
Küsimus ongi siis äsja sooleuuringul leitud koliit. Arst iseloomustas olukorda nii et veresooned on soole seintes tugevalt nähtavad, kuigi haavandiliseks ta asja ei nimetanud. Võttis ka proovitüki, mille vastuse saan alles tuleval nädalal.
Kirjutas pentasat 2 tbl. päevas . Nädala olen rohtu võtnud. Lisaks joon enne sööki saialilleteed. Seni paranemise märke ei ole- kõht on endiselt gaasi täis ja kuidagi raske.Vasakul pool küljes roiete ja puusanuki vahel tunnen kerget valu. Kõhulahtisust eriti ei kurda, on selline pehmepoolne. Ilmselt on see krooniline viga, sest olen oma viletsa seedimisega hädas olnud juba paar aastat. Nüüd siis küsimused: millistest toiduainetest tuleks loobuda?Kas see tableti kogus on piisav?Äkki on siin omal kohal näiteks kummeli klistiir?
Olen 46 aastane sale naisterahvas, ei suitseta ega tarbi alkoholi( viimane lause on küll nagu tutvumiskuulutusest!). Tänan Teid pikka kirja lugemast ja veel rohkem vastamast!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Pentasa viitab sellele, et arst kahtlustab Teil põletikulist soolehaigust. Selle haiguse korral peaks uurima ka vereteste: immuunpõletikumarkereid ja põletikureaktsiooni aktiivsust. Lõpliku diagnoosi annab aeg, võetud proov, raviefekt jne jne. Põletikuline soolehaigus on üpris harv. Sellest märksa sagedasem on näiteks hüpolaktaasia ehk piimasuhkru talumatus. Seda seisundit esineb märksa sagedamini kui sellele mõeldakse. Teinekord tehakse natuke liigkergelt patsiendile kurnavad uuringud: sooleröntgen kontrastainega, soole uuring "jaapani mõõgaga" jne. Juhtub ka nii, et tehakse need räiged uuringud ja kõik nagu oleks korras. Arstid laiutavad käsi, kuid patsient kannatab. Siis hakatakse patsienti ravima antidepressantide ja rahustitega, arvates et vaevus on patsiendil närvidest. Oma praktikas kasutan laialdaselt piimasuhkru talumatuse uuringut. See on lihtne. Patsiendil mõõdetakse tühja kõhu veresuhkur, siis antakse talle 50 g laktoosi 400 ml vees lahustatuna. Seejärel mõõdetakse veresuhkrut 20, 40 ja 60 minutit peale piimasuhkrulahuse ärajoomist. Kui veresuhkur tõuseb alla 1,1 ühiku ongi diagnoositav hüpolaktaasia. Iga kuu leian oma piirkonnas 2-3 patsienti selle seisundiga. Oleme koos patsiendiga mõlemad rõõmsad: saame teada millest hoiduda. See aga on pikk teema.
Esialgu soovitan ka Teil ´hoiduda rõõsast piimast, ka kohvikoorest, jäätisest, piimatoitudest, ka toitudest mille valmistamisel on kasutatud piima.
Need on mõned mõtted, mis tekkisid Teie kirja lugedes.
Loodan, et nendest on kasu nii Teile kui paljudele kaaskannatajatele kel on kõhuvaevused kuid uuringud ei taha midagi näidata.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi