lümfisõlmed 14.12.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on juba umbes pool aastat parema kaenla all natuke suuremad lümfisõlmed ja vahepeal on need natuke valulikud või häirivad. Günekoloog katsus neid ja ütles et tõesti natuke suuremad aga et ei ole vaja muretseda kui just väga paiste ei lähe. Ütles et enne päevi vahel valutavadki, aga minu arust ei ole see ainult enne päevi. Kas on võimalik et antibeebipillid mõjutavad seda? Või on asi närvides, sest hakkasin sellele tähelepanu pöörama ajal, mil mu ema suri rinnavähki. Kardan kohutavalt ka vähki nüüd, sest ka minu ema ema suri sellesse umbes 45 aastaselt. Olen 22 aastane. Kuidas ja kui tihti peaksin enast kontrollima, et kindel olla? Kas on ka võimalik, et lümfisõlmi mõjutab raseerimine. Nahaärritusi tekib küll aegajalt sellest. Mis võib olla põhjuseks?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Täitsavõimalik,et lümfisõlme suurenemine on tekkinud raseerimisjärgse nahavigastuse nakkusest. Haigustekitaja satub verre, selle püüab kinni lähemalpaiknevad lümfisõlmed, järgneb võitlus bakteri ja Teie leukotsüütide vahel. See toimubki lümfiteedes-sõlmedes.
Ehk loobuda mõneks ajaks raseerimisest- 3 kuud ja vaadata mis juhtub. Vajadusel saaks karvu piirata ka kääridega, ilma nahka puudutamata.
Tulevikus soovitan käia regulaarselt mammograafilisel uuringul; esimese uuringu soovitaks teha juba 25 aastaselt, edasi 30 a vanuses ja siis iga 2 a tagant.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi