väga halb enesetunne 14.11.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Kirjutan Teile oma murest nyyd juba teist korda.
Olen 32 aastane naine kyllalt kohna 170 cm ja 54 kg (2.aastase poja ema). Enesetunne on jargmine: aegajalt seest nagu koik variseb, pea kaib ringi ja syda on paha (iiveldab), nahk nagu kuumab eriti kaevartel, see tunne kaib hooti...vahepeal on olemine normaalne...siis kui see hoog peal on siis ei ole soogiisu (kuid sunnin ennast sooma), samuti monikord selle hoo ajal ajab nagu kakale (valjaheide on aga ysna normaalne, natuke pehmem kyll aga kena)...samuti olen kyllalt tosine siis ja no ei aja ju naerma kui on halb olla.... siis hakkan motlema ka igasuguseid voimalikke kasvajaid jne....mis paneb mu paanikasse suurest hirmutundest. Oositi magan vaga hasti!. muidu olen onnelik ja oma lapse ja mehe yle vaga vaga roomus!
Elan hetkel USA-s...ja kindlustust ei ole. Kaisin arstil, tehti sydamefilm, vereproov ja ka kilpnaarmeproov mis koik olid korras. Arst tegi ka mingid visuaalsed testid ja arvas et hetkel edasisi uurimisi pole vaja teha et ehk on ikka narvidest ja kirjutas rohtu Alprazolam 0,25mg (XANAX), mis nagu natuke aitab kyll...aga mitte pikalt....varskes ohtus on olemine natuke parem kuid poes voi kuskil vaikses ruumis hakkab jalle ringlus peale. Kysin veel et kas see voib olla lymfivedeliku mingisugune myrgitus voi keemiaallergia>>> Ma puutun kokku vahesel maaral koristus keemiaga? kuidas tehakse lymfivedeliku proovi, kui yldse. see lihtsalt puht enese oletus.
Arst siin arvas ka et praegu tema arust vaja ei ole aga kui laheb jalle hullemaks siis voiks teha ehk aju-uuringud ja veel mingeid edasisi uuringuid, mis koik on siin aga vaga kallid (mitu tuhat dollarit).
peale esimest korda mis oli siis kuu tagasi siis oli umbes 3 nadalat vaga hea ja mitte yhtegi hoogu ei olnud...nyyd juba 4 paeva jalle sama....paevas mitu korda lainetab ja variseb...pikali on parem aga vahest isegi hommikul nii kui arkan hakkan kuumama ja tuleb koik jalle uuesti see tunne (varin, iiveldus jne)
Kysin kas toesti voib narvidest see nii vaga halb enesetunne olla? voi mis teie edasi teha soovitate??? mul on vaga normaalne ja onnelik elu (enne koige selle algust siiski oli tyli yhe inimesega mis pani mind yleni varisema Siis esimest korda ja vaga vaga endast valjas olin mitu paeva, see oli siis natuke yle kuu tagasi), tegelikult olen ysna terve olnud siiani...kui valja arvata tsystid kuigi needf vist tulevad ja lahevad ja vaevusi ei tekita. Aga vahest pearinglust olin ennegi tundnud , selle panin siis rinnaga sootmise arvele...nyyd enam juba mitu kuud ei anna rinda).
ma ei tea... nyyd sai selline segane jutt, aga mida teie arvate???
Suure tänuga
Merike

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vabandan viivituse eest.
Soovitan usaldada arsti. Esimene mõte mis minulgi tekib on kilpnäärme ületalitlus, kuid sellega on kõik hästi. Inimese hingesopid on vägagi keerulised. Seda võrreldakse teinekord nagu läbi nelja ruuduga akna vaatamist enda sisse. Üks klaas on täiesti kirgas, tunneme end hästi. Teine tuhmim, kolmas veelgi tuhmim ja neljas täiesti läbipaistmatu. Küllap mõned mõtted selle ruudu taga võivadki teie enesetundele nii mõjuda nagu kirjeldate. Üldse ei ole kerge elada kodunt kaugel, võõral maal, eriti USA maal. Kõik on äärmiselt kiire ja pealiskaudne, kõikjal vaatab vastu keep-smiling kuid kui hakata nagu tõsiselt vestlema ja maailmaasju arutama tahetakse kutsuda politsei kuna arvatakse, et vestluskaaslane üle ookeani ahistab. Xanax on ravim mida jkasutatakse paanikahäire vaevuste leevendamiseks, niiöelda tulekustutina. Üpris sageli kirjutatakse seisundi raviks püsivalt võtmiseks antidepressante. Selle kõrval aga on olulisem paras töö ja puhkereziim, hea lähedussuhe, turvatunne ja armastus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi