iiveldus 23.10.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 50 aastane naine. Menstruatsioon käib väga korrapäraselt, algas ta alles 18 aastaselt. Kuna arst diagnoosis mulle depressiooni, siis võtan praegu fevariini hommikul 50 mg ja õhtul 25 mg ning xanaxit hommikul 0,25 mg, lõunal sellest pool ja õhtul 0,25 mg, Järgmisest nädalast soovitas arst xanaxi kogust vähendada õhtul poole võrra, teised kogused jäävad samaks. Seda ravimit olen võtnud juba kaks kuud ja ikka ajab vahetevahel iiveldama, mõnikord rohkem, mõnikord vähem. Teisi haigusi nagu enda teada ei ole. Vererõhk on 130/70 , veri korras, ainult rauda pidi natuke vähe olema ja kästi süüa palju liha ja maasikaid. Kõht käib korralikult läbi, mul on kogu aeg olnud kiire ainevahetus. Ise teen sporti ja käin jooga treeningus. Rase ma ei ole. Millest need iiveldushood? Kas hakkab juba menopaus, ma ei tea kas see võib põhjustada iiveldust.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Oletan iivelduse põhjuseks kasutatavaid ravimeid. Medikamentidega on juba kord nii, et alati kui on toime siis on ka mingi kõrvaltoime. Alati peame otsustama ja kaaluma üles poolt ja vastuargumendid ja siis midagi otsustama. Arvan, et kui need iiveldushood on talutavad ja harvad, ei järgne oksendamist, vedeliku-toidukaotust siis võiks kolleegi alustatud ravi jätkata. Rõõm lugeda, et olete aktiivne ja toimekas- see on näitaja, et depressioon ei ole raske või on see hoopis möödumas. Igal juhul soovitan nõu pidada oma arstiga. Iiveldus ja üleminekuiga. Raske küsimus. Üldjuhul on sellel puhul vaevusteks kuumad hood, higistamine, mõningane erutuse tõus, unehäired, ebamäärased valud, väsimus, meeleolukõikumised, harvem iiveldus. Soovitan ka nõu pidada naistearstiga, küllap leiab kolleeg võimalusi Teie aitamiseks. See "raua" asi ilmselt hemoglobiini tase vajab kindlasti mõne aja pärast kontrolli, et hinnata kuidas toiduvalik on mõjunud ja vahest uurina madala hemoglobiini põhjusi edasi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi