pärakusügelus 19.10.05 / Perearst

Külastaja küsib:

tere

olen 18 aastane noormees ja olen hädas pärakusügelusega juba viimased pool aastat. kuu aega tagasi võtsin asja käsile (hilja, kuid parem hilja kui mitte kunagi). ostsin poest anusalve kreemi, kasutasin 3 nädalat ära, kuid kasu polnud. kasutasin ka ühe kuuri preparation-h küünlaid, kasu samuti polnud. seega probleem on milleski muus, kui hemorroidides või lihtsalt kahjustatud kudedes. sügelust päeval ei ole, kuid tekib õhtul voodisse minnes. enne uinumist ma üritan pärakut ja selle ümbrust mitte sügada, kuid magades ma teen seda ning hommikul on näpud roojaga koos.....ise kahtlustan, et tegu võib olla äkki ussidega...lähen reedel arsti juurde ja küsin temalt usside vastast rohtu. kuid hea oleks, kui ütleksite ka oma, kui minu silmis väga lugupeetud arsti, arvamuse selle kohta mis mul häda võiks olla! kas probleem võib tõesti olla mingitest ussidest tekitatud või on hoopis mingisugused lestalised asjas süüdi, või mis variante üldse veel on ???

ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Tõepoolest on vaevus kahtlane ussnugiliste suhtes. Täpsemalt Enterobius vermicularis ehk naaskelsaba ehk linaluu uss. See vastik loomake on mõned sentimetrid pikk ja aktiviseerub just öösel kui tuleb peremehe pärakuõmber munema. See põhjustab piinavat kihelust. Kui sügeleb siis ka sügatakse. Sügatakse sõrmega, kuid sõrme küüne alla satub ussimune ja need satuvad sõrmede vahendusel ka suhu. Järgneb taas nakatumine.
Tõve ravi on lihtne, võetakse 1-2 tabletti ravimit ( mebendazol, Vermox) ja vajadusel korratakse ravi 5 päeva möödudes. Ärritatud pärakut rahustab raviküünal nimega proctozedyl ( küsimüük, 3-4 x päevas ja peale kakamist).
Seniks kui ootate arsti vastuvõttu soovitan hästi hoolega käsi pesta, lõigata küüned lühikeseks.
Teistest pärakusügeluse põhjustest nimetaksin kõrgenenud veresuhkrusisaldust, stressi, kõrgenenud ärevust, depressiooni. Sügelislest üldjuhul päraku ümbruses ei toimeta, kuid ega see võimatu pole.
Teie arst uurib kõike lähemalt ja kindlasti leiate lahenduse.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi