õine õhupuudus 03.09.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere .dr.Madis Veskimägi.Olen Tatjana,47a. Tallinnast.Olen Teie poole ka varem põõrdunud oma küsimusega ja millele olen saanud ka adekvaatse vastuse.Tänan Teid selle eest.Ka praegu tunnen vajadust ja seega püüan seletada oma probleemi võimalikult nii,nagu seda tunnen .Võib-olla on see saanud alguse sellest,et olen õõsiti väga tihti tõõl ja seega juba 13 aastat õõtõõga oma tervise ära rikkunud.Praegused vaevused tekkivad enamasti õõsiti,kui olen magama jaamas ja tekkib õhupuudus,mille peale kohe ka ülesse ärkan,.on olnud ka sellist olukorda,kus ärkan-täiesti õhku ahmides,See muidugi mõõdub ja laseb kuidagi õõ vireledes mõõda saata,aga tunne seal juures on muidugi kohutav.Päevasel ajal tunnen end suhteliselt normaalselt,kuid aeg-ajalt tahan sügavalt sissehingata Haigustest põen pikaajalist nohu,mis on muutunud juba krooniliseks,selleks on ravim,mida vahel kasutan,et nina lahti hoidaSelle rohu nimi on Xylorhin.,mida tarvitan aeg-ajalt,on hea nina lahtihoidja oma12-15 tundi.Mis aga puutub minu õisesse õhupuudusesse,siis perearst ütles,et südamega on kõik korras ja klapid tõõtavad korralikult.Siit tahaks küsida oma pikaleveninud küsimusega-millega võib seda seletada,et õõsiti neen vaevused piinavad ja ei lase magada,vastu hommikut tavaliselt see mõõdub-aga siis tuleb ju tõõle minna ja magamata.Tänan Teid veelkord ja ikka tahaksin teada Teie arvamust.Ilusat suve lõppu soovides Tatjana Tallinnast

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan positiivse tagasiside eest. Vastuvõtul patsiendiga kohtudes on arstile selge, kuidas patsient ka rahule jäi. Kliinik.ee küsimustele vastates tagasiside üldjuhul puudub. Tänan veelkord !
Aga nüüd vastuseks. Esimene asi millel hakkan mõtlema lugedes Teie murekirja on võimalik hingamisteede mööduv ahenemine ehk midagi bronhiaalastma sarnast. Seda haigust on terve rida erinevaid vorme: münel juhul on valdavad päevased sümptomid, seos väliste teguritega ( tolm, kemikaalid, loomakarvad, akvariumikalade toit jne jne). Kuid võimalik on ka valdavalt öiste sümptomite olemasolu. Soovitan taas nõu pidada perearstiga ja plaanida täpsustavaid uuringuid. Selleks on spirograafia koos bronhidilataatortestiga. Uuringul saab infot väikeste hingamisteede funktsioonist, antakse hingata ka rohtu mis laiendab hingamisteid. Kui peale selle hingamist mutub uuringu tulemus tuntavalt on see viide võimalikule astmale.
Teine põhjuste rühm, mille puhul on võimalikud Teie vaevused on psühhogeense lähtega hingeldus. Seda võib soodustada püsiv stress, ka ebakorrapärane öine uni.
On ka veel üks uuring mis võib selgust tuua. Seda nimetatakse polüsomnograafiaks. Uuring toimub raviasutuses, kus patsient peab ka magama. Uneajaks kinnitatakse tema külge mitmesuguseid andureid, mis registreerivad vererõhku, pulsisagedust, veregaaside koostist EKG-d jne jne. Sagedasim haigus mis uuringul võib selguda on uneapnoe sündroom. Ehk teisiti öeldes: mööduv unelämbumise tõbi. Selle põhjus on liiga lõtv pehme suulagi, selline patsient ka norskab päris kõvasti.
Need on mõtted, mis tekkisid Teie kirja lugedes.
Arstina ei saa kiita heaks ninaturse alandamise ravimite kasutamist üle 5-7 päeva. Nii võib tekkida uus ninahingamistakistuse põhjus: medikamentoosne riniit. Selle ravi on mitmetahuline, siin aitab selgust tuua täpsustavad uuringud.
Nõndaks. Loodan, et sain veidi mõtteid anda ! Igal keerulisel murel on ka lahendus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi