terve kere ei ole terve 29.08.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, olen 25 a mees ja põhimureks on väga vilets füüsilne suutlikus, mis on kestnud juba 1,5 - 2 aastat. Varem olin väga heas füüsilises vormis, 60...70 tundi nädalas töötada tundus igati jõukohane, nüüd mingit füüsilist tööd enam üle paari tunni päevas teha ei jõua. Ka lühiajalist koormust talun väga halvasti, vahel on isegi trepist käimine pannud pea ringi käima. Liigestega on mul viimased 3 aastat nii, et kui veidi külma saavad, siis valutavad, samuti selg, kael ja kõrvad.
Reumatoloogi juures olen päris palju pidanud käima, see leidis mul verest kopsu klamüüdiat ja mingit muud nakkust ning söötis mulle paar kuuri doksitsükliini ja celebrexi, mis tühjendasid kõvasti rahakotti, pakkudes vaid ajutist leevendust (koos mõningate kõrvalmõjudega). Mandlitega olen opi järjekorras. LOR kõrvadest midagi ei leidnud, arvas, et mul võivad olla kõrvade juures mingid sooned haiged.
Verd ja uriini on proovitud - on muidu normis va mingid viited põletikele, südant on kontrollitud - korras. Kindlasti halvendas minu tervist see, et põdesin depressiooni.
See on kõik, mis kaevata oskan.

Kuidas saaksin selgust, mis mul siis viga on ja mida saaksin ise teha oma tervise parandamiseks? Kas peaksin minema mingitele uuringutele? Kust saada head õpetust organismi üldiseks tugevdamiseks?

Mihkel

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Mihkel !
Tunnen Teile kaasa ja üritan nõuga aidata. Oletan, et teie kehalise tervisega on kõik enam-vähem korras. Eks senised uuringud on seda ka kinnitanud. Loen Teie kirjast välja tänapäeval kahjuks väga sagedase haiguse, depressiooni sümptomeid. Selle avalduseks ei pea olema mitte püsiv kurvameelsus, eemaletõmbumine vaid üheks sümptomiks võib olla seletamatud kehalised vaevused: väsimus, liigesvalu, söögiisu muutused. Annate mulle olulise vihje: varasem töökoormus 60...70 tundi nädalas. See võibki olla praeguste vaevuste põhjus. Liiatigi on Teil depressiooni diagnoositud, see seisund võib sageli korduda.
Mida soovitan:
1. Julgesti nõu pidada oma perearstiga. Oma patsiente katsun testida mõne koormusuuringuga. Kui selle tulemus on korras siis on see veenev argument nii patsiendile kui tohtrile. Kui test pole korras annab see viite täpsemateks südame uuringuteks. Olen oma kodulehel jaganud kogemusi koormusuuringutest, siin on selle lehe link: http://tervis.tostamaa.ee/default.asp?id=163
2. Soovitan julgesti nõu pidada ka psühhiaatri psühholoogiga. Depressioon on ravitav, kuid õige avimi leidmine on kunst ja ravi on pikaajaline, miinimum 4-5 kuud, tavaliselt 8-12 kuud.
3. Delikaatne teema on ka seksuaalsus ja sellega seonduv. Kui Teie eas on selles liinis mingid probleemid võib see kui tahes hea tervisega mehe muuta haigeks. Kõik on kõigega seotud. Soovitan probleemide olemasolul nõu pidada ka meestearstiga. Kasvõi esialgu kliinik.ee kaudu.
Loodan, et sain anda mõne niidiotsa, millele mõtelda.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi