Benfogamma ja ärritunud magu 20.08.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 30-aastane diabeetik ja tarvitan kevadest saadik pidevalt Benfogammat (1-2 tbl päevas), sest närvivalude vastu aitab see hästi. Esimese paari kuu järel tekkis metsik söögiisu, nüüd on see üle läinud pidevaks ärritustundeks maos ja soolestikus (tunne on, nagu oleks kõht seestpoolt paistes ja sügeleks), lisaks piinavad gaasid. Samuti on tekkinud kõhukinnisus (B1 peaks ju pigem lahtistavalt mõjuma?)
Kas benfotiamiin võib sellist reaktsiooni põhjustada? Magu on mul üldiselt ka tundlikuvõitu, näiteks piimaga kohvi joomine lõpeb alati kõhuvaluga.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Benfogammat on soovitav tarvitada kuuridena. Kuuride vahepealsel periodil saab hinnata sümptomite vaibumist või püsimist. See peaks andma vastuse benfogamma osale vaevuste tekkes. Esitate ka vihje, et piimaga joomine lõppeb kõhuvaluga. See on minu jaoks väga oluline, andes uue mõtte, nimelt piimasuhkru talumatuse võimalus. Soovitan nädala jooksul hoiduda kõikvõimalikest piimatoodetest, isegi toitudest millele on tegemise käigus lisatud natukenegi piima ( pudrud, kastmed). Sel perioodil hinnata enesetunnet. Vaevuste kadumine räägibki piimasuhkrutalumatuse poolt. Edaspidi tulekski vältida rõõska piima. Võib juhtuda nii, et patsient ei talu rõõska piima, küll aga jogurtit ja hapupiima. Seal on nimelt bakterid piimasuhkru juba osaliselt lagundanud.
Soovitan nõu pidada ka oma raviarstiga.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi