pearinglus 22.05.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.Olen Tatjana ja vanust 47.Olen lugenud sellest rubriigist mõningaid küsimusi ja Teie vastuseid.Märkasin,et vastate küsimustele väga korrektselt ja pikalt,kus Te küll võtate selle aja?Nüüd kuulun ka mina nende hulka,et ootan Teie vastust.Juba palju aastaid kannatan ma pearingluse all(hood külastavad mind umbes poole aasta tagant,vahel ka tihedamalt)tulevad järsku ja järsku ka kaovad.Hoog võib kesta kuni nädal järjest.Sellel ajal tunnen ennast päris totralt ja ajab ka iiveldama.Olen sellega harjunud ja püüan olukorraga toime tulla.Arstide poole olen ka põõrdunud.Ontehtud ka kõrva-uuringud,mis tulemuselt olid head.Kuna kuulmislangust arst ei leidnud,siis ta arvas,et tegemist ei ole Minjeeri tõvega,vaid healoomulise pearinglusega.Siit ka küsimused,kas selline seisund minust enam maha ei jää?JA kas BETAZERC JA TSINNARISIIN on ühe ja sama toimega ja kas seda võib kasutada healoomulise pearingluse raviks?Vaatamata oma hoogudele ja paarile muule tervise häirele ,olen elurõõmus ja püüan oma hädadega käsikäes käia.Tänan,et lugesite mu kirja ja ilusat kevadet soovides Tatjana.PS.Usun,et Tõstamaa rahval on vedanud,et neil on nii tore perearst.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan heade sõnade eest, sellest on suur rõõm.
Nõustun Teie arstidega, vaevused tõesti vastavad healoomulisele pearinglusele. Häda on vastik, kuid õnneks ei tapa kuigi võimalik on rida ebameeldivusi ja muretsemist nii Teil kui Teie lähedastel. Kui uuringud on korras, siis see kinnitab kõige enam healoomulist pearinglust. Betaserc ja Cinnarizin ehk Stugeron ei ole päris üks ja sama ravim. Lisan siinkohal info cinnarizinist: SÜNONÜÜMID: CINNARIZINE, CINNIPRINE, DIMITRONAL, GLAMIL, LABYRIN, MARISAN, MIDRONAL, MITRONAL, STUTGERON.

INN. Cinnarizinum

ATC-kood:N07AC02

KOOSTIS: Kapslid sisaldavad 25 mg tsinnarisiini.

OMADUSED: Blokeerides kaltsiumkanaleid inhibeerib vaskulaarsete silelihasrakkude kkontraktsioone. Lisaks sellele vähendab preparaat ka vasoaktiivsete ainete kontraktiilset aktiivsust. Kaltsiumi tsellulaarse sissevoolu blokaad on koe-selektiivne ja ei toimi vererõhule ja südame sagedusele.

NÄIDUSTUSED: Säilitusteraapia labürindihäirete korral nagu vertiigo, uimasus, nüstagm, iiveldus, oksendus. Merehaiguse profülaktika. Migreeni profülaktika. Tserebrovaskulaarse päritoluga sümptomiteraviks k.a. uimasus, tinnitus, vaskulaarne peavalu, mälu kaotus ja kontsentratsiooni puudumine. Perifeersete tsirkulatoorsete häirete sümptomite ravi, nagu Raynaud fenomen, akrotsüanoos, claudicatio intermittens, troofika häired, troofilised ja varikoossed haavandid, paresteesiad, öised krambid, külmad jäsemed.
Nüüd aga info betasergist: RAVIMVORM JA TOIMEAINE SISALDUS: Tablett sisaldab 8 või 16 mg betahistiini; abiaineid.

OMADUSED JA FARMAKOKINEETIKA: Betahistiini kasutatakse Meniere' tõve ravis. Täpne toimemehhanism ei ole selge. Loomkatsetes on selgunud, et ravimi toimel paraneb sisekõrvas striae vascularis'e verevarustus, mis arvatavasti tuleneb prekapillaarsete sfinkterite lõõgastumisest. Betahistiin imendub suu kaudu manustamisel täielikult. Põhimetaboliit 2-püridüülatseethape eritub uriiniga.

NÄIDUSTUSED: Meniere' tõvega seotud vertiigo, tinnitus ja kuulmiskaotus.

Üldiselt soovitan Teil katsetada mõlemat ravimit ja vaadata mis toimib paremini ja seda kasutada juba esimeste sümptomite tekkides. Kui järjekordne ringlusepisood kipub peale tulema, siis soovitan ka vaatamata pearinglusele siiski jõudumööda teha igapäevaseid toimetusi, tõsiküll mitte juhtida autot või teha peent kutsetegevust. Paras füüsiline aktiivsus soodustab pearinglusepisoodi kiiremat lõppemist.
Täitsa lõpetuseks lisan lingi oma kodulehele: seal püüan anda põhjalikuma ülevaate peremeditsiini võimalustest tänases Eesti Vabariigis. Leian, et asi ei ole üldse paha! Link on siin: http://tervis.tostamaa.ee
Ilmselt ei ole see portaalilehel aktiivne, et koduleht avaneks, peaks lingi kopeerima brauseri aadressireale.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi