probleemid südamega 22.03.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Lugupeetud Madis Veskimägi.

Suur palve Teile. Palun lugege minu kiri läbi ja püüdke vastata võimalikult arusaadavalt.

Nägin Teid esinemas hiljaaegu televiisoris ühes tervisesaates ja Te jätsite mulle väga hea ja koduse mulje, nii et julgen oma tervise probleemiga Teie poole pöörduda. Samas ma EI SOOVI et minu kirja saaksid lugeda kõik foorumikülastajad. Äkki olete nõus vastama minu mailile reena.soll@mail.ee

Olen 40 aastane naisterahvas. Varsti 20 aastat vaevlen südame rütmihäirete käes. Algasid peale esimese lapse sünnitust, vahepal kadusid ära ja peale teist last tekkisid jälle ja ära pole kadunud siiani.

Mind on uuritud minu arvates üpris põhjalikult. Olen olnud korduvalt haiglas, 10-12 aastat tagasi Tartus Maarjamõisa kliinikus. Olen läbi käinud palju erinevaid arste ja viimati 5 aastat tagasi teinud erinevaid uuringuid (südame ultraheli, ööpäevaringne vererõhu mõõtmine ja holter monitooring) Aastate jooksul on mulle määratud erinevaid ravimeid, mis ei ole kahjuks sobinud.

Esimesena määrati panangini, mis algul aitas, hiljem tekitas äkilisi vererõhu tõuse.
Järgmisena proovisin kordafeni (kahjuks ei mäleta täpselt), aga see alandas niivõrd vererõhku, et kiirabi soovitas enam mitte võtta.
Edasi tuli anaprilin, mis võttis hingamise kinni ja jälle ei sobinud.
Tartus targad professorid soovitasid võtta obsidani, aga peale selle proovivõtmist, lausa aparaatide all läks hullemaks, tekkisid 12-15 korda minutis supraventrikulaarsed ekstrasüstolid. Professor imestas väga, et oleks pidanud hoopis ära võtma, leidis et see rohi mulle ei sobi ja sinnapaika see asi jäi.

Tunnistan ausalt, et mulle on kirjutatud palju erinevaid rohtusid, et proovige, kas aitab, aga ma pole neid isegi välja ostnud, sest arstid ei väsi toonitamast, et kasu võib olla väiksem kui kahju nende rohtude tarvitamisel. Ja kuna rahaline seis ei ole kiita, siis vaevlen aga rõõmsasti edasi.

Mis on minu päris diagnoosiks ma ei tea, aga mul on meeles, et mul on ülierutuv süda (arvatavasti peale tuvastamata ajal läbipõetud südamelihase põletikku ja lapsena põetud tihedaid kopsupõletikke) ja vasaku poole repolarisatsioonihäired vms.

Viimane 24-tunnine holter uuring umbes aasta tagasi näitas, et päeva jooksul oli supraventrikulaarseid ekstrasüstoleid üksikuid umbes 5-6, aga õhtul pikali heites mõne tunni jooksul 4 ventrikulaarset ja 170 supraventrikulaarset. Isegi öösel magades. Kõik olid üksikud.

Koormustest jäeti tegemata, sest arst arvas, et pole mõtet mind ilmaasjata piinata. Noh, et väsin hirmsasti ära ja pärast kodus jälle paha olla.

Praegune seis on selline, et päeval on hea ja tore olla, töö on istuv ja hästi on tunda, et ekstrasüstoleid on mõned üksikud, kui sedagi, õhtul hakkab hästi tihedasti jõnksutama. Need ekstrasüstolid ei tee minu enesetundega minu arvates midagi muud kui segavad näiteks magamajäämist. Närv tuleb sisse, sest see ei ole hea tunne, kui iga 3-4-5 löök jõnksutab. Muid tervisehäireid nagu ei tunne, ei valusid südames, ei pearinglust, ei nõrkust.

Viimati on mulle välja kirjutatud Nebileti ja Sotalexi. Muidugi mitte koos tarvitamiseks.

Sotalexi olen mõned aastad tagasi ka tarvitanud. Mulle määrati koguseks ¼ kuni ½ tabletti üks kord päevas õhtuti, kui tunnen et hakkab jõnksutama. Mõnekuulise tarvitamise järel läks küll paremaks, aga siis tulid jälle rahaprobleemid...

Minu küsimused, mida ma lihtsalt ei julge ennast ravinud arstide käest küsida oleks järgmised:

1. Kas on tõenäoline, et kui ma kohe korralikult südame eest hoolitsemiseks rohtu võtma ei hakka, siis mu süda jääb varsti lihtsalt seisma kuna need ekstrasüstolid ajavad normaalse rütmi sassi ja võib tekkida "südame värisemine"? Kiirabi on telefoni teel minu käest küsinud, kas süda on rütmist väljas? Palun vabandust, aga kust kurat mina seda teadma peaksin? Või on see mingi eriline tunne? Kui ikka iga 3-4-5 löögi järel käib mingi jõnks, no ma ei tea...?

2. Mulle on öeldud, et kui need vahelöögid lähevad tihedaks, rohkem kui 8 korda minutis, et siis on vaja kiirabi kutsuda. Kuna elan maapiirkonnas, siis kiirabi koju kutsumisega on suured probleemid kuna on olnud kordi, kui nende kohalejõudmise ajaks on mul jälle kõik korras. Tähendab ilma rohtu võtmata, lihtsalt nad kaovad ära. Siis saan alati nahatäie riielda ja järgmine kord kiirabi ei ole nõus tulema. Niisiis, kas oleks õigem kiirabi kutsuda alles siis, kui peale vahelöökide tekivad lisaks mingid muud hädad, näiteks valu südames jne...?

3. Mis oleksid ravimi Sotalex kõrvalmõjud? Kas need on suuremad kui kasu tableti võtmisest? Vererõhk on mul tavaliselt 140-90 kanti, aga kui pabistamisega hoogu lähen, siis viskab kõrgemale ka.

4. Kas on võimalik, et mitte kõik jõnksud ei olegi ekstrasüstolid, vaid süda teeb lihtsalt mõned löögid jõulisemalt kui teised? Millest selline asi ja kas seda saaks vältida?

5. Kas ekstrasüstolid kahjustavad südant ja pikkade aastate järel on alust arvata, et mu süda on juba vana ja väsinud?

Olen proovinud rahustitega, teevad ainult uimaseks või uniseks, aga ekstrasüstolid ära ei kao.
Sensitiiv on mul need ekstrasüstolid "ära kaotanud" kõige esmalt kaheks aastaks, nüüd aga üle poole aasta hakkama ei saa ja mul on tunne, et ekstrasüstolid küll tegelikult on, aga ma ei tunneta neid. Sellepärast olen loobunud ka "nõidade abist".

Suur tänu Teile, et leidsite endas jõudu minu lollakas ja naiivne kiri läbi lugeda.

Lugupidamisega

Tõeline "polkovniku lesk" Pärnumaalt.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vastan Teie meiliaadressile, nii nagu soovisite.
Madis Veskimägi