Gripp ja muud vaevused??? 21.03.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere lgp doktor!

Olen 22 aastane neiu, kes haigestus arvatavasti grippi (enda perearst ei osanud muud diagnoosi panna) juba 2. märtsil. Sümptomiteks oli palavik 37,6 ja üldine väsimus, lihaste valulikkus seljas ja õlgades ja ka söögiisu langus, keelel veel külgedel sellised heledad villid, mis vahepeal jäävad vähemaks, siis tulevad jälle tagasi, aga valulikud ei ole ega mingit eritist neist ei tule, nad pole ka päris ümmargused, vaid lihtsalt sellised herneterasuurused umbes või väiksemad moodustised (heledamat värvi keelest). Samuti on tunda, et ka kurk on natuke haiglane, päris valus ei ole, aga nagu paistes oleks või midagi taolist. Mandlid on mul ära lõigatud, seega need mul paistes olla ei saa, võib-olla lümfisõlmed. Köha ega nohu ei tulnud ega ole siiamaani. Ainuke asi on see, et palavik püsib siiani (u 37, 4) ja väga piinavad on just need seljalihastevalud (nii istumisel, pikutamisel kui ka liigutamisel). Need valud aga pole sellised torkavad, vaid just sellised närivad - et kogu aeg nagu tunned, et justkui keegi näriks vaikselt seljalihaseid, väga ebameeldiv tunne igatahes. Oma perearsti juures käisin 14. märts, kuna kaebused püsisid. Tema tegi mulle vaid kopsuröntgeni, kuna mul on olnud mädane kopsupõletik vasakus kopsupooles (4 a tagasi) ja seega on vasak kops eriti tundlik igasugusele külmetusele. Praegu aga ei näidanud röntgen mingit põletikku, kuid perearst kirjutas siiski mulle antibiootikumid (Azitrox-i), kuna mul suvel oli tõenäoliselt kopsuklamüüdia (proovid küll päris ei näidanud, aga köhisin kolm kuud ja isal oli ka). Nüüd võtsin need tabletid ära (6 tk), reedel (18ndal) viimase, aga paremaks ei ole sugugi läinud ja iga päev aevastan ka, kuigi väljas pole juba mitu päeva käinud.
Seega paluksingi, kas oskate kas või ligikaudselt öelda, kas gripisümptomid võivad nii kaua püsida või on tegu millegi muuga (näiteks mingi närvipõletikuga vms?). Enne seda oli mul eksamiperiood jaanuari keskpaigani, mis oli päris pingeline ja siis veel isiklikud probleemid, mille tõttu närvitsesin päris kõvasti, ja võtsin 3 päevaga 3 kilo alla (see oli umbes 6. veebruari paiku), nüüd aga on kaal jälle endine, kuid ülal kirjeldatud haigusnähud ei taha üldse taanduda ning enesetunne on väga halb (pidev väsimus ja loidus).
Käisin 7. märtsil ka suguhaiguste teste tegemas (kaasa arvatud vereanalüüsidega võetavad proovid) - kõik oli korras ja vereanalüüsid negatiivsed. Võtan ka antibeebipille, muid ravimeid ei tarvita ega suitseta.
Kuna olen aga ülikoolis viimasel kursusel ega saa kogu aeg kodus olla, on see suureks probleemiks, kuna enesetunne on kehv, kogu aeg väsimus ja unisus, söögiisu on praegu normaalne, kuid on tunda, et olen palavikus (pea kuum ja uimane). Kui oskate mingeid preparaate soovitada või mingeid raviprotseduure või ka millise arsti poole edasi pöörduda, oleksin väga tänulik.

Ette tänades,

murelik neiu!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere murelik neiu !
Esimene ravisoovitus on see: katsuge mitte olla murelik. Kirjeldate ja vihjate rida sündmusi mis viivad närvikava ülitundlikuks, nii et pea kõigil esinev lihasvalulikus või köhatus ka väike palavik satub justkui ärevuse suurendusklaasi alla ja võimendub. Soovitan võtta aeg maha, mõtelda elu üle järgi, kuulata ka tohtreid keda olete külastanud.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi