Sooleparasiidid 18.03.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Avastasin väljaheites umbes 1-1,5 cm pikkuseid valgeid ussikesi. Arvatavasti nn naaskelsabad (või on neid veel erinevaid?). Tean, et see eeldab nüüd totaalset puhastamist, pesemist, asjad ja kodu jne., kuid millist ravimit peaksin tarvitama? Kas sel puhul on ka käsimüügiravimeid?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Jah, kirjeldus vastab tõesti naaskelsabadele ehk ladinakeeli Enterobius vermicularis ele. Minupoolt ei ole korrektne määrata detailseid ravialaseid soovitusi, nägemata patsienti. Ka olete jätnud omalt poolt "saladuseks" oma vanuse-soo-eluviisi-koduloomad jm üksikasjad.
Mainin seda, et naaskelsaba on tegelikult päris õrnake, kui ei toimu taasnakatumist sureb see ussike lihtsalt ära. Taasnakatumine toimub aga üldjuhul patsiendi enda ussimunadega saastunud käte vahendusel. Naaskelsaba muneb pärakuümber mune, see põhjustab sügelust, see sügamist ja nii need munad satuvadki kätele-küüntele ja sealt edasi suhu. Nii et ennekõike hügieen. Kasutatav ravim on saadaval nimeall "Vermox", toimeaineks mebendazol, lisan info sellest ravimist allpool. See on retseptiravim.
Soovitan perearsti või nakkushaiguste arsti külastust.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Omadused ja farmakokineetika. Mebendasool on laia toimespektriga helmintidevastane sünteetiline imidasooli derivaat. Mebendasool toimib energeetilistesse protsessidesse, vähendades glükoosivaru. Mebendasool toimib järgmistesse helmintidesse: Enterobius vermicularis, Trichiuris trichiura, Ascaris lumbricoides, Ancylostoma duodenale, Necator americanus. Üle 90% juhtudest allub ravile hästi, kuid trihhuroosi korral on sageli vajalik pikem ravi ning ravikuuri kordamine.

Preparaat imendub seedetraktist väga vähesel määral, mistõttu seda ei kasutata invasiivsete helmintooside ravis. Mebendasool eritub organismist peamiselt roojaga. Ainult 2% manustatud mebendasoolist eritub uriiniga.

Näidustused. Askaridoos, enterobioos, trihhuroos. Kidausside ja ümarusside poolt põhjustatud infektsioonid.

Annustamine. Täiskasvanule ja üle 2-aastasele lapsele: enterobioosi ja askaridoosi korral ühekordselt 100 mg, samaaegselt tuleks ravida ka teisi pereliikmeid. Askaridoosi raskematel juhtudel 100 mg (1 tablett) manustada kahel järjestikusel päeval. Reinfektsiooni kahtluse korral võib annust korrata 2 nädala pärast;

trihhuroosi, jt helmintooside ning segainfektsioonide korral 100 mg hommikul ja 100 mg õhtul 3 päeva. Raske trihhuroosi korral võib ravikuuri pikendada kuni 4...5 päevani või korrata ravi pärast analüüside vastuseid.

Mebendasooli tarvitamise ajal ei ole vajalik pidada dieeti ega kasutada lahtisteid.

Vastunäidustused Ülitundlikkus mebendasooli suhtes, rasedus.

Ettevaatust mebendasooli manustamisel alla 2-aastastele lastele, sest ravimi ohutus on ebaselge.

Rasedus ja imetamine. Loomkatsetes on ilmnenud embrüotoksilisus ja teratogeensus. Lootekahjustuse ohu tõttu on ravim raseduse ajal vastunäidustatud. Ravimi eritumisest rinnapiima on andmeid vähe, seetõttu tuleks rinnaga toitmine ravi vajadusel lõpetada.

Kõrvaltoimed. Harva tekivad kõhuvalu ja kõhulahtisus. Ülitundlikkusreaktsioonina on harva tekkinud lööbed, nõgestõbi, angioödeem.

Koostoimed. Tsimetidiini samaaegne manustamine võib pidurdada mebendasooli metabolismi maksas, mistõttu ravimi sisaldus plasmas suureneb.

Üleannustamine. Sümptoomideks on kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus. Kestva ravi korral on väga harva tekkinud maksafunktsiooni häired, sh hepatiit; neutropeenia. Ravi on sümptomaatiline, kutsuda esile oksendamine, teha maoloputus aktiivsöega, manustada kõhulahtisteid